Depremde öldü diye kayıtlara geçmiş: 15 gün boyunca yaşadığını kanıtlamaya çalıştı

stanbul’da yaşayan 34 yaşındaki Nejat Özçelik, depremde Diyarbakır’da hayatını kaybeden akrabası Necat Özçelik ile olan isim benzerliği nedeniyle, kayıtlara “ölü” olarak geçti. Hata, ancak 15 gün sonra düzeltilebildi.

Benzer haberler

Almanya’da büyük ulaşım grevi yarın

Kürdistan Bölgesi’nde seçim tarihi belli oldu: 18…

İstanbul Çekmeköy’de yaşayan 34 yaşındaki Nejat Özçelik, depremlerde Diyarbakır’da 9 Şubat’ta hayatını kaybeden akrabası Necat Özçelik ile olan isim benzerliği nedeniyle kayıtlara “ölü” olarak geçtiğini öğrendi.

Özçelik’e geçen Salı günü trafik kontrolü sırasında nüfus kayıtlarında ölü olarak göründüğü bildirildi. Bu bilgi üzerine büyük şaşkınlık yaşayan Özçelik, karakola giderek bilgi almak istedi. Karakolda parmak izi kontrolü yapılan Nejat Özçelik’in kimliği teyit edildi. Ölen akrabasının ismiyle olan benzerliği nedeniyle kayıtlarda bir hata yapıldığı anlaşıldı.

Özçelik, Nüfus Müdürlüğüne giderek hatanın düzeltilmesini talep etti. 15 günün ardından dün akşam Nüfus Müdürlüğünden gelen telefonla hatanın düzeltildiğini öğrenen Nejat Özçelik, “Yaklaşık 15 gündür yaşadığımı kanıtlamaya çalışıyordum. Dün gece nüfus müdürlüğünde görevli olduğunu belirten bir kişi aradı. Hatanın düzeltildiğini, sistemde normale döndüğünü söyledi. Gece saatlerinde e-devlet sistemime, banka hesaplarıma girebildim. Hastaneyi aradım randevu alabilmek için, Pazartesi gününe randevu aldım. Daha öncesinden ölü olarak göründüğüm için randevu alamıyordum. Yaşadığım kanıtlandı. Yetkililere durumu düzelttikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

/Kaynak: DHA/

İlginizi çekebilir