Deniz’in annesi Fehime Poyraz: Kanlar içindeki kızımı alnından öptüm; başımız dik, alnımız açıktır

HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz, “3 çocuğumu cezaevine koydular, Deniz’imi de elimden aldılar” dedi. Baba Abdülilah Poyraz ise, “Zulme karşı binlerce Deniz var” diye konuştu. 

Suriye’de eğitilen Onur Gencer’in Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’nü silahla basarak katlettiği Deniz Poyraz’ın annesi Fehime ve babası Abdülilah Poyraz, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. 

 ‘BU KADAR ÇOCUĞU NİYE DOĞURDUN’

 9 çocuğu olan Anne Poyraz, yıllar önce polisler tarafından gözaltına alındığı sırada kendisine, “O kadar çocuğu ne için doğurdun?” diye sorulduğunu belirterek, “Devlet 25 sene yıl önce bana bunu soruyordu. Ondan sonra 3 çocuğumu cezaevine koydular. Deniz’imi de elimden aldılar” ifadelerini kullandı. 

 KÜRT HALKININ EVLADI 

 Anne Poyraz, Deniz’in Kürt halkının evladı olduğunu ifade ederek, “Başımız dik” dedi. Polisin engellemelerine rağmen kızının cenazesini gören Poyraz, “Gidip, kara gözlümü gördüm. Başından, göğsünden vurmuşlar. Kanlar içindeki kızımın alnından öptüm” diye konuştu.

 ‘ŞEHİTLER KERVANINA KATILDI’

Deniz’in halk tarafından sahiplenildiğini söyleyen anne Poyraz, “Adli Tıp Kurumu’nda binlerce polis bekletiyorlar. Halk sahip çıkınca bir şey yapamadılar. Halkımız halen orada bekliyor. Orada da haykırdım: Cezaevindekilerin annesiyim, şehitlerin annesiyim. Deniz yalnızca benim kızım değildi. Partisinin çalışanıydı. Kızım şehitler kervanına katıldı. Çok şükür alnım açıktır.”

 BABA: HALKA BORÇLUYUZ

“Zulme karşı binlerce Deniz var” diyen baba Abdülilah Poyraz da, “Kızım kimyasalla öldürülenlerden farklı değil. Kızım Sêvêlerden, Pakizelerden farklı değil. Lokman Birlik panzer arkasında sürüklendi. Kızım onlardan farklı değil. Mehmet Tunç şehit oldu. Deniz ondan farklı değil. Biz ne kadar yapsak da azdır. Biz bu halka hala borçluyuz. Ne kadar bedel ödesek de halka borcumuz bitmez” diye konuştu.

‘TEK İSTEĞİM BİRLİK’

Baba Poyraz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehit hepimizin şehididir. Herkesten tek istediğim; birlik olalım. Kürt halkının, HDP’nin başı sağ olsun. Tayyip ve ekibi elinden gelse tüm Kürdistan’a, Suriye’den Irak’a saldıracak. Kürt halkının mücadelesiyle bunu başaramayacaklar.” 

 /MA – Naci Kaya/

İlginizi çekebilir