DEM’liler ‘yargı bağımsız değil’ diyerek çekildi

HSK üyeliği için 3 adayı belirleneceği Meclis’teki Karma Komisyona katılan DEM Partililer, yargı bağımsızlığı olmadığı gerekçesiyle seçime katılmadı.

Öte yandan, komisyonda HSK üyeliği seçimi için başvuru yapan 6 akademisyen arasından seçime katılacak 3 aday belirledi.

Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon, HSK üyeliği adayları seçimi için toplandı.

AKP Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt başkanlığında toplanan komisyonda, adaylık için başvuru yapan Prof. Dr. Çetin Arslan, Prof. Dr. Ender Ethem Atay, Doç. Dr. Neslihan Göktürk, Prof. Dr. Bayram Keskin, Prof. Dr. Abdulkerim Yıldırım ve Doç. Dr. Hamdi Gökçe Zabunoğlu’nun öz geçmişleri okundu.

MUHALEFETTEN CAN ATALAY ELEŞTİRİSİ

Seçim öncesi söz alan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ile Saadet Partisi Antalya Milletvekili Serap Yazıcı Özbudun, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Gezi Parkı davası hükümlüsü Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ı Anayasa Mahkemesi’nin iki tahliye kararına rağmen serbest bırakmamasını eleştirdi.

DEM SEÇİME KATILMADI

DEM Parti Bingöl Milletvekili Ömer Faruk Hülakü ve DEM Parti Van Milletvekili Zülküf Uçar da “Türkiye’de yargı bağımsızlığının kalmadığı gerekçesiyle” HSK üyesi için yapılacak seçime katılmayacaklarını belirtti.

Konuşmaların ardından basına kapalı devam eden toplantıda, HSK üyeliği için yapılan seçimde Prof. Dr. Çetin Arslan, Prof. Dr. Bayram Keskin ve Prof. Dr. Ender Ethem Atay aday olarak belirlendi.

Meclis Genel Kurulu, 3 adayın içerisinden seçimle bir adayı HSK üyesi olarak belirleyecek.

/boldmedya/

İlginizi çekebilir