Demirtaş’ın savunması sona erdi: Silahlar sussun; ödediğimiz bedeller barışa katkı sunsun

18’i tutuklu 108 HDP’li siyasetçinin yargılandığı davada savunmasını tamamlayan tutuklu Kürt siyasetçi Selahattin Demirtaş, son söz olarak şunları söyledi:

Benzer haberler

Rusya’dan İsveç’e uyarı: Baltık Denizi NATO…

Bitcoin’in fiyatı ilk kez 60 bin doları geçti

Davanın sonuna gelirken bütün kalbimle şunu söyleyeyim. Bizim ödediğimiz bedeller barışa katkı sunsun biz hayatımızı vermeye hazırız. Bizi yalnız bırakmayan halkımıza sonsuz teşekkürler. –
Siyasetin demokratikleştirilmesi Kürt sorununun çözümü ve hataların giderilmesinde önemlidir. Tam demokrasiyi her yerde uygulamak zorundayız. Bu, bizim için bir lütuf değildir.
İki haftayı aşkın bir süredir savunma yapan Demirtaş’ın mahkemede ileri sürdüğü görüşlerinin ilerleyen günlerde topluca yayınlanması bekleniyor.
Demirtaş’ın savunmalarının ardından son savunmalar da tamamlanmış oldu.

 

Demirtaş son alarak, Kürt sorununun çözümüne dair 7 öneri de sıraladı.
Mezopotamya Ajansı’na göre öneriler şunlar:
1- Muhataplarıyla müzakere edilerek silahlı mücadeleye son verilmesi sağlanmalıdır. Bu konuda yasal düzenleme yapılarak hızlı, etkili ve kalıcı sonuç alınmalıdır.
2- Demokratik siyasetin önündeki tüm yasal, idari engeller kaldırılmalı; gösteri, grev, yürüyüş, miting, örgütlenme ve ifade hürriyeti evrensel standartlarla uyumlu hale getirilmelidir.
3- Kürt sorununun nihai çözüm yeri TBMM’dir. Bu yönüyle de tüm siyasi partiler çözümün tarafıdır. Esas hedef yeni, özgürlükçü, sivil bir anayasa ile sadece Kürt sorununun değil tüm toplumsal sorunların çözümü olmalıdır.
4- Kürtlerin bir halk olarak kabulü, ana dilini tüm toplumsal alanlarda özgürce kullanması; tarihini, kültürünü koruyup geliştirmesi; kendi kimliğiyle örgütlenmesi; kendini yönetme hakkının tanınması hususlarının anayasal güvenceye alınması.
5- Geçmişte yaşanan acıların, işlenen suçların araştırılıp hakikatle yüzleşmenin sağlanması.
6- Resmi ideoloji ve resmi tarih dayatmasından vazgeçilerek bilimsel, objektif tarih ve demokratik cumhuriyet modeliyle devletin reorganizasyona tabi tutulması. Eleştirel pedagojik, bilimsel eğitime geçilmesi.
7- Kürt sorununun sonucu olarak ortaya çıkmış ceza davalarının düşürülmesi. Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMKK) kaldırılması, tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması.
Kobani Davası’nda mahkemenin avukatların da savunmalarını tamamlamasının ardından önümüzdeki günlerde toplanarak karar vermesi bekleniyor.
İlginizi çekebilir