DEM Parti’den sınır ötesi operasyon açıklaması

DEM Parti Genel Merkezinden yapılan sınır ötesi operasyon açıklamasında, “Bu gencecik çocuklar yaşamını yitirmesin. Kürtlerin, Alevilerin eşit yurttaşlık hakkı anayasal güvence altına alınsın.” denildi.

Partinin yazılı açıklamasında, “Ölüm siyasetine karşı yaşamı savunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın, Dersim İl Kongresinde yaptığı konuşmanın çarpıtıldığı belirtilen açıklamada, “Eş Genel Başkanımızın ifade ettiği Kürt sorununun çözümsüzlüğünün çatışmalara, can kayıplarına ve krizlere sebep olduğu gerçeğidir.” denildi.

“Can kayıplarının sorumlusu Kürt sorununun çözümsüzlüğünde ısrar edenlerdir”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ölümü, çatışmaları, savaşı savunanlara karşı partimizin siyaseti yaşam siyasetidir. Bugün yaşanan can kayıplarının sorumlusu Kürt sorununun çözümsüzlüğünde ısrar eden, sorunları askeri yollarla çözmeye çalışanlardır.”

“Kürt sorunu devam ettikçe Tekirdağlı da Trabzonlu da rahat olmayacak”

“Bu ülkedeki tek bir canımızın yitirilmemesi için mücadele yürütüyoruz. Herkesi de şiddet dilinden vazgeçerek barışı savunmaya, yürütülen bu haksız savaşa karşı durmaya çağırıyoruz. Eş Genel Başkanımız Tuncer Bakırhan’ın çarpıtılan konuşmasını dikkatinize sunuyoruz:

‘Kürt sorunu devam ettikçe Tekirdağlı da Trabzonlu da rahat olmayacak. Bakın genç insanlar yaşamını yitiriyor. Kürt sorunu devam ettikçe ne Dersim’de ne Türkiye’de huzur, umut, demokrasi olur. Hep birlikte, elbirliğiyle bugün hükümete ve devlet aklına çağrı yapmak istiyoruz: Bu gencecik çocuklar yaşamını yitirmesin. Kürtlerin, Alevilerin eşit yurttaşlık hakkı anayasal güvence altına alınsın.'”

/Kısa Dalga/

İlginizi çekebilir