DEM Parti: Roboskî Katliamı’nı unutturmayacağız

DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Roboskî Katliamının insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu belirterek, “Unutmadık, unutturmayacağız” diye kaydetti. 

 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, Şirnex’ın Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Roboskî köyünde 28 Aralık 2011’de 19’u çocuk 34 kişinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçakları ile bombalanarak katledilmesinin yıl dönümüne ilişkin sanal medya hesaplarında paylaşım yaptı. Katliamı kınayan eş genel başkanlar, faillerin ortaya çıkacağı güne kadar ve cinayetten sorumlu olanlar hesap verene kadar mücadele edeceklerini vurguladı.

 

HATİMOĞULLARI: ROBOSKİ İNSANLIĞA KARI İŞLENMİŞ BÜYÜK SUÇ

 

Hatimoğulları X’te yaptığı paylaşımda, “Roboski katliamı insanlığa karşı işlenmiş çok büyük bir suç… Yaşanan katliamlara yenilerinin eklenmemesi için, Roboski’nin ve tüm katliamların sorumluları yargılanmalı. Hakikatler açıklanmalı. Gerçeklerle yüzleşilmeli. #RoboskiKatliamı ‘nı unutmadık, unutmayacağız! Em ji bîr nakın!” paylaşımında bulundu.

 

‘KÜRT SORUNU TAM DA ROBOSKİ KATLİAMIDIR’

 

Bakırhan ise Kürtçe ve Türkçe paylaşımda bulundu. Bakırhan, X hesabında yaptığı paylaşımında şunları söyledi: “#RoboskiKatliamı 12 yıldır Kürt halkının yüreğinde derin bir yara olarak duruyor. 12 yıldır talimatı veren ve suçu işleyenler ortada olmasına rağmen tek bir fail yargılanmadı. Tam tersi Roboski’li ailelere ve Kürt halkına eziyet edildi. Kürt sorunu tam da Roboski katliamıdır. Failler ve talimatı verenler başta olmak üzere bu cinayetten sorumlu herkes hesap verene kadar mücadelemiz devam edecek. Unutmadık, unutturmayacağız.”

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir