DEDAŞ işçileri iş bıraktı: Diyarbakır, Mardin, Urfa, Siirt ve Batman’da eylem yaptı

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş’de (DEDAŞ) Diyarbakır İl Müdürlüğü (AOB) Arıza-Onarım-Bakım Servisinde çalışan işçiler, iş bıraktı. İşçiler, Dicle Elektrik Diyarbakır İl Müdürlüğü içinde eylem yaptı. İşçiler, “Sendikaya üye olmak, asgari ücret artı yüzde 80 zamlı net ücret, 6 ayda bir maaş ikramiyesi, banka promosyonu, Ramazan ve Kurban Bayramı promosyonu, yıpranma payı hakları, yol ve yemek ücretlerinde devletin belirlediği ücret, mesai ücret artışı ve resmi tatil ücreti, gece vardiyası yüzde 15 ek ücret” taleplerinde bulunuyor. 
İlçelerle beraber bin kişinin katıldığı eylemde, “İşçiyiz, haklıyız kazanacağız” sloganları atıldı. Eylem nedeniyle TOMA ve polisler sevk edildi. İşçilerin eylemi devam ederken, şirket yetkilileri eylemcilere,  “Temsilci gelsin görüşelim” talebinde bulundu. Ancak işçiler, yetkililerin dışarıda temsilcilerle görüşmesini isteyerek, eylemlerini sürdürdü.
11 TL İLE ÇALIŞANLAR VAR’
Dicle Elektrik Diyarbakır İl Müdürlüğü içerisinde kısa bir açıklama yapan DEDAŞ çalışanı Mehmet Köse, işçilerin şirket tarafından tehdit edildiğini belirtti. Şirket tarafından işten çıkarma tehditlerinin yapıldığını dile getiren Köse, “Tehditleri kabul etmiyoruz. Davamızdan vazgeçmiyoruz. Kaza geçiren arkadaşlarımız var. 11 TL ile çalışan arkadaşlarımız var. Direk üstünde elektriğe kapılan, kaza geçiren, hayatını kaybeden arkadaşlarımız var. 11 TL için canımızdan oluyoruz. Kabul etmiyoruz. Sendika hakkımız, söke söke alacağız. Yönetim tarafından tehdit edilen arkadaşlarımız var. Bu saatten sonra olacaklardan sorumlu değiliz, sendika hakkımız. Eylem isterse bir hafta sürsün. Haklarımızı alana kadar vazgeçmiyoruz” şeklinde konuştu.
Yapılan açıklama ardından “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız”, “Direne direne kazanacağız”, “Tehditler bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.
İşçiler bekleyişini sürdürürken, işçi temsilcileri şirket yöneticileri ile yaptıkları temasa dair bilgilendirme de bulundu. İşçi temsilcisi Muhammed Kılıç, yaptıkları görüşmeye dair şunları söyledi: “Yönetimle görüşmedik. Aracılarla görüşebildik. Aynı şekilde bize verilen hakkın enflasyon üzerinde olduğu söylendi. Bundan başka bir şey yapılamayacağı söylendi. Bunun üzerine çıkarılmayacağı söylendi. İşçilerin iş başı yapması istendi. Ben de hiçbir şekilde işçileri durduramam. Eylemimizi sürdürmeye çalışacağım” dedi.
İşçiler de “Direne, direne kazanacağız” sloganlarıyla eylemi sürdürme kararlılığında olduklarını belirtti.
MARDÎN’DE OTURMA EYLEMİ 
Sendikal hakları için Mardîn’de de eyleme çıkan DEDAŞ çalışanları merkez Artuklu ile Kızıltepe ilçelerinde iş bıraktı. Artuklu’da DEDAŞ İl Müdürlüğü önünde iş bırakma eylemi gerçekleştiren DEDAŞ çalışanları, sendikal haklarının tanınması için oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi sırasında sloganlar atan işçiler, taleplerinin kabul edilmemesi durumunda eylemlerini yaygın hale getireceklerini belirtti.
İş bırakma eyleminin bir diğer adresi olan Qoser’de ise, işçiler Özgürlük Meydanı’nda bir araya geldi. Meydanın başında toplanarak Dicle Epsaş binası önüne kadar yürüyüş yapan işçiler taleplerini dile getirdi. Alkışlar eşliğinde yürüyüş yapan işçiler ardından Dicle Epsaş binası önünde açıklama yaptı.
İşçiler adına konuşan Ferman Akbaş, sendika istediklerini belirterek, “Biz emeğimizin karşılığını istiyoruz. Bizler yukarıda (elektrik direği üstünde) ölürken, arkamızda bıraktığımız çocukların haklarını talep ediyoruz” dedi. Defalarca çalışmalar sırasında darp edildiğini ancak kurumu yanlarında görmediklerini dile getiren Akbaş, taleplerinin bir an önce kabul edilmesini istedi.
Açıklamanın ardından işçiler oturma eylemi gerçekleştirdi.
FERİT ŞENYAŞAR İŞÇİLERİ ZİYARET ETTİ
Urfa’da ise merkez Eyyübiye ilçesinde bulunan DEDAŞ İl Müdürlüğü‘nün içinde oturma eylemi yapan işçileri, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Riha milletvekili Ferit Şeyaşar ziyaret etti. Oturma eyleminde bulunan yüzlerce işçi, alana giren Şenyaşar’ı ayağa kalkıp alkışlayarak karşıladı. İşçilerin taleplerini dinlemek için alanda olduğunu belirten Şenyaşar, “Burada sizlerin taleplerinizi dinlemek için geldim. Talepleriniz insanidir. Bu taleplerinizi Meclis’te dile getirmek istiyorum. Yetkililere taleplerinizi ileteceğiz. Sizin yanınızdayız, sizin için buradayız” dedi. DEDAŞ yetkililerinin çalışanları ve halkı bir birine düşmanlaştırdığını belirten Şenyaşar, “Urfa’da ekin eken çiftçilerin elektriği kesildiği için ekinleri kurudu. Borçları ola bilir ama dünyanın hiç bir yerinde çiftçilerin elektriği kesilmemiştir. Borçlar yapılandırıla bilinir, ertelene bilir. Türkiye’de büyük bir ekonomik kriz var ve bunun temelinde adaletsizlikler, üretimin durdurulması var. Sizlerin hak arayışınızda yanınızdayız, sonuna kadar sizin yanınızda olacağız” ifadelerini kullandı.
Şenyaşar, ardından işçi temsilcileri ile görüşecek taleplerini dinledi. Şenyaşar’a taleplerini ileten işçiler, oturma eyleminin amacının yetkilileri uyarmak olduğunu belirterek, taleplerinin karşılanmaması durumunda eylemlere devam edeceklerini belirtti. Eylem, alkışlar ile son buldu.
DEDAŞ işçileri, Amed’in ilçelerinin yanı sıra Siirt ve Batman’da da DEDAŞ şubelerinde aynı taleplerle eylemlerini sürdürüyor.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir