DBP Eş Genel Başkanları Batman’da: Halkımızı şovcu kayyıma muhtaç etmeyeceğiz

 Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ve Keskin Bayındır ile Halkları Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekilleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarından (STK) oluşan heyet, selde 4 kişinin yaşamını yitirdiği Seyitler Mahallesi’ni ziyaret etti. İlk olarak yaşamını yitiren yurttaşlar için kurulan taziyeyi ziyaret eden heyet, sonrasında mahalleyi gezerek, yurttaşların sıkıntılarını dinledi.

Burada mahalleli heyeti evlerine davet ederek, yaşadıkları zorlukları aktardı. Evsiz, yemeksiz, kıyafetsiz kaldıklarını belirten mahalleli, kimsenin kendilerini ziyarete gelmediğini kaydetti. Mahallede bulunan kanalın üstüne beton atıldığını ve bu nedenle çok fazla zarar gördüklerini söyleyen yurttaşlar, belediyenin kendilerine her hangi bir yardımda bulunmadığını söyleyerek, sitemlerini dile getirdi. Uçar ve Bayındır da yurttaşlara hep birlikte, dayanışmayla bu felaketi atlatacaklarını söyledi.

Heyet mahalleyi gezdikten sonra açıklamalarda bulundu.

‘KAYYIM ŞOV YAPIYOR’

Benzer haberler

Burada konuşan Keskin Bayındır, sözlerine dayanışma dileklerini ileterek başladı. Mahallede büyük bir kanalın bulunduğunu ve yağmur yağdığında, suların bu kanala döküldüğünü belirten Bayındır, kayyımın kanalı kapattığını aktardı. Kanalı kapatmanın “işgal” olduğunu dile getiren Bayındır, “2 gündür çocuklar, kadınlar bu selden kaynaklı yemeksiz, kıyafetsiz. Ama soran kimse yok. Bu ailelerimizin çığlığına kimse gelmedi. Vali ve kayyım Êlih’te şov yapıyor. Gelip bu evleri gezsin, kıyafetsiz, ayakkabısız, aç çocuklara baksın. Batmanda şov yapmasın. Bugün yaşananlar bu kayyım zihniyetinin sonucudur. Bu kanalı sakladıkları için 4 insanımız yaşamını yitirdi. Kimse evine giremiyor” ifadelerini kullandı.

‘HALKIMIZI ŞOVCULARA MUHTAÇ ETMEYECEĞİZ’

DBP, HEDEP ve diğer kurumlar olarak ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyleyen Bayındır, “Arkadaşlarımız halkın içinde. Yatma, yemek, kıyafet için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Elimizden geldiğince bu şovculara halkımızı muhtaç etmeyeceğiz. Bugün yardım gündür. Bugün bu mahalleye, şehre elimizden gelen her yardımı yapalım. En önemli şey yatacak yere ve kıyafete ihtiyaç var. Ama kayyım burada yatacak yer, kıyafet yerine gelip çorba veriyor. Bu şovcu kayyım halktan uzak. Halkımıza sesleniyoruz. Bu seli, acıyı beraber kaldıracağız. El ele verip halkımızın acısını ortadan kaldıracağız. Batman halkımızdan imkanı olan bu mahalleye gelip, komisyonumuzla iletişime geçsin. Birlikte dayanışalım. Hava soğuk. Halkımız, çocuklarımız, yaşlılarımız bu Kasım ayında sokakta kalmasınlar. Bu durumu ortadan el ele kaldıralım” diyerek, Êlih halkına çağrıda bulundu.

Heyet, Bayındır’ın açıklamalarının ardından mahallede mağduriyet yaşayan yurttaşları ziyaret etmeye devam etti.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir