Davutoğlu fezlekeler ile ilgili, “Siyaseti dizayn etme çabası, biz buna karşı çıkarız”

Başbakanlığı döneminde dokunulmazlıkların kaldırılmasını savunan Davutoğlu, gündemdeki fezlekelerle ilgili ise “Siyaseti dizayn etme çabası, biz buna karşı çıkarız” dedi. Karamollaoğlu ise açıklanan eylem planıyla ilgili “Şahsen önemsemiyorum” ifadesini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu ziyaret etti. İki lider daha sonra ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı ve büyük çoğunluğu HDP’li milletvekillerine ait olan dokunulmazlık fezlekelerine ilişkin mesajlar verdi.

Duvar’da yer alan haberde, ilk sözü alan Davutoğlu “Artık tek adam yönetiminden kaynaklanan, bir kişinin her şeyi belirlediği anlayış değişmek zorunda” dedi ve şöyle devam etti:

‘SİYASİ DEVRİMİN İŞARETİDİR’
“Gelecek Partisi’nin kurulması ve sonrasında ortaya çıkan dinamizm, siyasi deviminin işaretidir. Sayın Cumhurbaşkanının İnsan Hakları Eylem Planı, anayasa çalışmaları vs. siyasi hareketliliğin bir sonucudur. Türkiye dışlayıcı otoriter bir anlayışın sınıflarına gelmiştir. Dışlayıcı otoriter anlayışın karşısında yer alan siyasi hareketlerin partilerin de bir araya gelmesi isabettir.

‘NİYET GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK’
“İnsan Hakları Eylem Planı’nı dikkatlice dinledik. Böyle bir planın başarılı olması için açık, berrak olacak, samimi olacaksınız ve eyleminizle göstereceksiniz. Ben ortada ne iyi niyet, samimiyet, ne de halde tavırda eylem planına uygun bir tavır görüyorum. Niyet gündem değiştirmek. Samimiyet olmadığının açıkça işareti… Bugün Türkiye’deki korku ikliminin sorumlusu sizsiniz, önce onu dağıtın.”

‘ORTADA İNSAN HAKLARINA SAYGI YOK’
“Genel Başkan Yardımcımız sokak ortasında siyasal terör ile yaralanıyor, hastaneye kaldırılıyor. Zanlıları 15 gün sonra dışarı çıkartıyorlar. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciler terörist diye içeri alınıyorlar… Böyle bir iklimde İnsan Hakları Eylem Planının samimiyetinden bahsedilebilir mi? Eylemde tutum değişikliği görmüyoruz. Sözle değil davranışla, saygıyla ortaya konur. Bazı yerleri doğru. Bu İHEP diye açıklanan hususların birçoğu, benim Başbakanlık döneminde açıkladığım, Başbakanlığıma mal olacak şekilde tepki gösterdikleri unsurlar. Reform dedikleri unsurlara bakın, o günkü metinlerle karşılaştırın. Copy paste benzerlikler göreceksiniz. Ortada insan haklarına saygı yok.”

 

‘ANAYASA UZUN DÖNEM OYALAMAK İÇİN ELVERİŞLİ BİR ŞEYDİR’
Anayasa uzun dönem kamuoyunu oyalamak için elverişli bir şeydir. Cumhurbaşkanı, ‘Biz darbe artığı anayasadan kurtulacağız’ diyor. Net olarak söylesin, hangi maddeler darbe artığı? Sivil anayasa olacaksa önce düşünce özgürlüğünü, insan onurunu esas alacaksınız. Temel hukuk devleti kurallarını esas alacaksınız. Siyasi ahlakı öne çıkaracaksınız. 12 Eylül Anayasa’sına biz temelden karşıyız. Darbeyle gelen anayasanın meşruiyeti olmaz. Bugünkü anayasa meşrudur o anlamda söylemiyorum. Toplumsal meşruiyeti kastediyorum.”

KENDİ DÖNEMİNDEKİ DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASINI SAVUNDU
Başbakanlığı döneminde HDP’li milletvekileri dokunulmazlıklarının kaldırılması sonrası tutuklanan Davutoğlu, buna ilişkin de konuştu: “O gün bütün muhalefet partileri HDP de dahil CHP de dahil, dokunulmazlıkların kaldırılması görüşünü ifade ediyorlardı. Bazı çevreler ise sadece bir partiye dönük olarak dokunulmazlığın kaldırılması talebinde bulunuyorlardı. Muhalefetin de görüşlerini göz önünde alarak, onların da mutabık kaldıkları çerçeve olarak tek bir partiye ve tek bir partinin vekillerine karşı dokunulmazlıkların kaldırılmasını doğru görmediğimi ifade ettim. Bütün dokunulmazlıklar, kürsü dokunulmazlığı hariç, kaldırmaya varız dedim, kaldırdık. O günkü muhalefet partileri de bunu talep ediyorlardı. Şu anda da aynı kanaatteyim. Kürsü dokunulmazlığı hariç milletvekillerinin diğer vatandaşlardan bir farklı olmaması gerektiğini düşünüyorum.”

BUGÜNKÜ FEZLEKELERE YORUM: BİR SİYASET MÜHENDİSLİĞİ
Davutoğlu bugün söz konusu olan fezlEkelerle ilgili ise şunları söyledi: “İlkesel bir çerçeveden bakılarak gelmiş fezlekeler değil. Hukuki boyutundan daha çok siyaseti dizayn etme çabası… Bu bir siyaset mühendisliği. Biz parti olarak kendimizle ilgili de her türlü Meclis soruşturmasına açığız. Burada hukuki süreçlerden daha çok temiz siyaset anlayışından, teröre karşı mücadeleden daha çok siyaseti dizayn etme çabası var. Fezlekelerin temel amacı siyaseti dizayn etme çabası olduğu için tutumumuz açıktır. Kimse siyaseti bu yolla dizayn etme çabasına giremez, biz buna karşı çıkarız.

KARAMOLLAOĞLU: ŞAHSEN ÖNEMSEMİYORUM
SAADET lideri Karamollaoğlu da “Ben son yaklaşımları, anayasa değişikliği, kanunlarda yapılan değişikleri kusura bakmasınlar ama şahsen önemsemiyorum” dedi. Karamollaoğlu şöyle konuştu:

“Kanunları değiştirmek yeri geldiğinde gerekli ama esas olanı mevcut kanunlara uymak. Zihniyet değişmeden, kanunların değişmesi hiçbir şey ifade etmiyor. Bugün anayasanın bazı maddelerine uymuyoruz derseniz yeni değiştireceğiniz maddelere uyacak mısınız? Anayasada kanunları değiştirmekle gidişatta bir değişiklik olacağı kanaatinde değilim.

 

DAVUTOĞLU DÖNEMİNDE DOKUNULMAZLIKLAR NASIL KALDIRILMIŞTI?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Mart 2016’da Kobanê olaylarını gerekçe göstererek HDP’lileri işaret etmiş ve dokunulmazlıkların kaldırılması çağrısı yapmıştı.

Bu açıklamadan bir gün sonra dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu da, dokunulmazlığın sık sık “kürsü dokunulmazlığı” ile sınırlanmasını ve yolsuzluk yapan milletvekillerinin yargılanması gerektiğini savunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “506 dokunulmazlık fezlekesi var, hepsini birden kaldıralım, hodri meydan” diyerek çağrı yaptı. Kılıçdaroğlu da dokunulmazlıkların kaldırılmasından yana tavır koydu.

4 KASIM 2016’DA DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ TUTUKLANDI
Tartışmaların ardından AK Parti dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili öneri getirdi. 20 Mayıs 2016’da yapılan ikinci tur oylamada Anayasa değişikliği, CHP’den bir bölüm milletvekilinin destek vermesiyle 367’nin üzerinde oyla kabul edildi. 4 Kasım 2016’dan itibaren HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil, çok sayıda HDP milletvekili tutuklanarak cezaevine konuldu.

/duvar/

İlginizi çekebilir