Danıştay 178 hakim ve savcıyı göreve iade etti: Tazminat ödenmesine karar verdi

Danıştay 5. Dairesi, meslekten çıkarma kararının iptali için açılan davalarda çok sayıda iptal kararına imza attı. Daire, göreve iade kararı verdiği 178 ismi HSK’ya bildirirken, devletin de faiziyle birlikte tazminat ödemesini kararlaştırdı.

Danıştay 5. Dairesi, Gülen cemaati ile irtibatlı ve iltisaklı olduğu iddiasıyla meslekten ihraç edilen 178 ismin mesleğe dönmelerine karar verdi. Sabah’ın aktardığına göre, verilen karar sonrası yargı mensuplarından 122’si göreve iade edilirken, 56 ismin bulunduğu liste ise Hâkimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulu’na (HSK) geldi. Tarihi kararda bu isimlere geriye dönük faizleriyle birlikte tazminat ödenmesi de bulunuyor.

15 Temmuz başarısız darbe girişiminden sonra çok sayıda yargı mensubu Gülen cemaati ile irtibat ve iltisakı öne sürülerek başlatılan idari soruşturmalar kapsamında meslekten ihraç edilmişti. İlgili kişiler “irtibat ve iltisakı ankesör aramaları, HTS geçmişe dönük arama ve sinyal kayıtları, tanık beyanları, ByLock yazışma içerikleri, emniyet analiz raporları” gibi iddialarla HSK Genel Kurulu’nca ihraç edilen yargı mensupları meslekten çıkarma kararının iptali için Danıştay’da dava açmıştı.

HSK’nın Danıştay’ın verdiği iptal kararlarını temyiz edip etmeyeceği merak konusu olurken, iptal kararlarının temyiz edilmesi durumunda son kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun vereceği bildirildi.

DANIŞTAY TARİHİ KARARLARA İMZA ATTI

Danıştay 5. Dairesi ihraç kararlarına karşı açılan çok sayıda davayı karara bağlarken, son dönemde tarihi kararlar gelmeye başladı. Danıştay 5. Dairesi, meslekten çıkarma kararının iptali için açılan davalarda çok sayıda iptal kararına imza attı. Danıştay 5. Dairesi, iptal kararı verdiği 178 ismi Hakimler ve Savcılar Kurulu’na gönderdi.

SON SÖZ DANIŞTAY İDARİ DAVA DAİRELERİ KURULU’NUN

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun Danıştay’ın vermiş olduğu iptal kararlarını temyiz edip etmeyeceği merak konusu olurken, iptal kararlarının temyiz edilmesi durumunda son kararı Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu verecek.

HEMŞEHRİ YEMEKLERİNE VE BAYRAM KAHVALTISINA KATILDIĞI İDDİASIYLA SUÇLANMIŞTI

Sabah gazetesi, göreve iade edilen isimlerden B. B.nin, Gülen cemaatinden isimlerle görüştüğünü, ayrıca hemşehri yemeklerine ve bayram kahvaltısına katıldığını öne sürdü.

TUTUKSUZ YARGILAMA KARARI VEREN HAKİM DE VAR

Göreve iade edilmesine karar verilen isimlerden bir diğeri ise Gülen cemaati ile irtibat ve iltisakı olduğu iddiasıyla HSK Genel Kurulu’nca meslekten ihraç edilen hakim M.Ç. de var. M.Ç.’ye Kimse Yok Mu Derneğine bağış yaptığı yönünde suçlamalar da yer alıyordu. Öte yandan Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından, Isparta Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan kişilerin serbest bırakması sonucu hakkında inceleme ve soruşturma başlatılan M.Ç.’nin göreve iadesi yıllar sonra gerçekleşmiş olacak.

BİR DE TAZMİNAT ÖDENECEK

Danıştay 5. Dairesinin verdiği iade kararının ardından bütün bu kişilere faiziyle birlikte Devletin tazminat ödeyecek. B. B. ve M.Ç’yle ilgili Danıştay 5. Dairesinin verdiği kararda “bu karar nedeniyle yoksun kaldığı maddi haklarının meslekten çıkarıldığı tarihten itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verildi” denildi.

DANIŞTAY’IN İDDİALARI YETERLİ GÖRMEDİ

HSK Genel Kurulu’nca meslekten ihraç edilen 178 ismin meslekten ihraç kararını iptal eden Danıştay’ın gerekçe olarak bu belge ve bilgilerin irtibat ve iltisak için yeterli olmadığını göstermesi sonraki kararlar için de emsal teşkil edecek.

/ Kaynak: Kronos /

İlginizi çekebilir