Dersim: Danıştay Munzur Gözeleri projesini iptal etti

Dersim’de kutsallık atfedilen Munzur Gözeleri’nde ‘iyileştirme’ adı altında yapımına başlanan ve halkın tepki gösterdiği proje, Danıştay tarafından iptal edildi.

Dersim’in Ovacık ilçesinde Alevilerin kutsal mekânlarından birisi olan Munzur Gözeleri’nde yapılması planlanan projenin yapımına 2020’nin Ağustos ayında başlanmıştı.

“Munzur Gözeleri’nin talanına hayır” diyen başta yaşam savunucuları olmak üzere yurt içi ve yurt dışından binlerce kişi projeye karşı mücadele başlatılmıştı.

Ağustos 2020’de Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na projenin durdurulması için başvuru yapan Dersim’deki avukatlar, projenin iptali için de Danıştay 13’üncü Dairesi’nde dava açtı.

Avukat Barış Yıldırım, sosyal medyada yaptığı paylaşımda Danıştay’ın kararını açıkladı.

Dersim’in Ovacık ilçesi sınırları içinde bulunan Munzur Gözeleri, Alevi yurttaşlarca kutsal kabul ediliyor.

Munzur Gözeleri, 17 Temmuz 2003’te 1. Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edildi.

Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi 2018’de çizildi. Projeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) toplamda 8 milyon TL bütçe ayırdı.

Projenin “Turizme açılacağı” söylenerek, bölgedeki “görüntü kirliliğini gidermek” iddiasıyla Tunceli Valiliği’nin koordinesinde, FKA tarafından hazırlanan ve Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca Haziran 2019’da onaylanan projenin 2 Haziran 2020’de yapılan ihalesini Rengi İnşaat San. Tic. Ltd. şirketi aldı. Projenin yapımına ise 11 Ağustos’ta başlandı.

Kent halkı, belediyeler ve sivil toplum örgütlerine danışılmadan hazırlanan proje, ahşap yoğunluklu planlansa da Munzur’un üzerine çelikten köprüler inşa edilmesi planlanıyordu.

Yine yapılması planlanan iki otoparktan biri hemen gözelerin yanı başında olacaktı. Diğeri ise Gözeler Köyü yakınında inşa edilecek. Camping stant üniteleri, kurban kesme ve piknik yerleri de köyün yakınlarında yapılacaktı.

Munzur Gözeleri’ni tahrip edecek projenin tamamlanması durumunda, gözelere girişlerin ücretli hale getirileceği de belirtiliyordu.

Kaynak: Karınca

 

İlginizi çekebilir