Danimarka’da 40 yıl sonra ilk kez sağ-sol koalisyonu kuruluyor

Danimarka’da kasım ayında yapılan parlamento seçimlerinden sonra 6 hafta süren pazarlıklar sonucu ülkede kırk yılın ardından ilk defa bir sağ-sol koalisyonu kurulacak.

Soldaki geleneksel müttefikleri ile koalisyon görüşmeleri sonuçsuz kalan Sosyal Demokrat lider Mette Frederiksen merkez sağdaki Venstre Partisi ve yeni merkez partisi Ilımlılar ile vardığı anlaşmanın detaylarını çarşamba günü açıklayacak.

Frederiksen perşembe günü resmi olarak açıklanması beklenen hükümette başbakan olarak ikinci dönemine devam edecek. Frederiksen, istihdamı artırma, iklim değişimiyle mücadele ve kapsamlı bir reform planı ile ilgili oldukça iddialı hedefler koyduklarını belirtti.

Benzer haberler

Erkan Baş: Şırnak’ta aday çıkarmak yerine Yeşil Sol…

Muharrem İnce: Her iki tarafın da adayına oy vermek…

Frederiksen ile birlikte Venstre Partisi lideri Jacob Elleman-Jensen ve Ilımlıların lideri Lokke Rasmussen’in çarşamba günü ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Yeni hükümetin öncelikleri arasında yüksek enerji fiyatları ve rekor düzeye çıkan enflasyon olacak.

Öte yandan bazı uzmanlar geleneksel ana akım partilerden oluşan bir koalisyonun zamanla ters teperek sağ ve soldaki aşırılıkçı partilerin güç kazanmasına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

Kaynak: euronews

İlginizi çekebilir