Danimarka Kraliçesi sürpriz bir kararla tahttan çekildi

Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe, yeni yıl konuşmasında sürpriz bir açıklama yaparak tahttan feragat ettiğini duyurdu.

2. Margrethe, resmen 14 Ocak’ta, tahta geçişinin 52. yılında tacını çıkartacak.

2. Margrethe “Tacımı çıkartıp, oğlum Veliaht Prens Frederik’e devredeceğim” dedi.

83 yaşındaki Margrethe, hala tahtta oturan tek kraliçe ve Avrupa’da en uzun süre tahtta kalan kraliyet ailesi üyesiydi. 2. Margrethe, babası Kral 9. Frederik’in 1972’de ölmesiyle tahta oturmuştu.

Kraliçe, 2023 başlarında belinden geçirdiği ameliyatın ardından biraz düşünüp, bu kararı aldığını vurguladı.

Kraliçe “Ameliyat doğal olarak geleceği, sorumluluğu bir sonraki kuşağa devretme zamanının gelip gelmediğini düşündürttü. Doğru zamanın geldiğine karar verdim” dedi.

2. Margrethe ayrıca, Danimarka halkına destekleri için teşekkür etti. Başbakan Mette Frederiksen de Kraliçe’ye ülkeye hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

İngiltere’deki geleneğin tersine, 55 yaşındaki Veliaht Prens Frederik için bir taç giyme töreni yapılmayacak. Bunun yerine, yeni Kral’ın tahta geçişi Kophenag’daki Amalienbork Kalesi’nden duyuruyla ilan edilecek.

Anayasal monarşiyle yönetilen ülkede Prens Frederik Danimarka, Grönland ve Faroe Adaları’nın kralı olacak.

Danimarka’nın yeni kralı hakkında neler biliyoruz?

Frederik gençliğinde hızlı sosyal yaşamı nedeniyle “parti prensi” olarak ün salmıştı ancak 1995’te Aarhus Üniversitesi’nde siyaset bilimi dalında yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra hakkındaki algı da değişmeye başladı.

Eğitiminin bir bölümünü ABD’deki Harvard Üniversitesi’nde alan Frederik, üniversite eğitimini tamamlayan ilk Danimarka Kraliyet ailesi üyesi oldu.

Frederik daha sonra Danimarka donanmasında görev yaptı.

Doğa sporlarına da düşkün olan prens, 2000 yılında Grönland’de dört ay süren bir kayak yolculuğuna katılmıştı.

Frederik, tahta geçtikten sonra bile ‘kendisini bir kaleye kilitlemek istemediğini, kendisi gibi yaşamaya devam etmek istediğini’ söylemişti.

Frederik’in eşi Prenses Mary Avustralya doğumlu ve çocukluğunu Tazmanya’da geçirdi. Çift 2000’de Sydney Olimpiyatları sırasında bir barda tanışmıştı.

Prenses Mary bir röportajında, tanıştıklarında onun Danimarka Prensi olduğunu bilmediğini, konuşmaya başladıktan sonra birinin gelip ona “Bu insanların kim olduğunu biliyor musun?” diye sorunca öğrendiğini söylemişti.

Dört çocukları olan çift, çocuklarını devlet okullarına göndererek, olabildiğince “normal” bir çocukluk yaşatmaya çalışıyor.

/BBC/

İlginizi çekebilir