Cumartesi Anneleri: Yeni yılda kayıplarımıza ulaşma umudumuzu büyüteceğiz

2023 yılının gözaltı, engelleme ve yargılamalarla dolu bir yıl olduğunu vurgulayan Cumartesi Anneleri, devletin kayıpların faillerini bulma görevini yerine getirmediğini hatırlatarak, “Yeni yılda kayıplarımızdan vazgeçmeme kararlılığımızı, onlara ulaşma umudumuzu büyüteceğiz” mesajı verdi.  
Gözaltında kaybedilen ve katledilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerinin 979’uncu haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Ellerinde karanfil ve kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyan Cumartesi Anneleri’nin bu haftaki eylemine siyasi parti temsilcileri ve hak savunucuları katıldı.
Bu haftaki açıklamada, 2024 yılına girerken son bir yılda yaşanan hak ihlallerine değinildi. Eylemde, basın metnini okuyan İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Zeynep Yıldız, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararlarına rağmen Galatasaray Meydanı’nın abluka altında olduğunu söyledi. Yeni yıla girerken “Kayıplarımızı bulmak için neler yaptık?” sorusunu soran Yıldız, 2023 yılının engelleme ve gözaltılarla dolu olduğunu belirtti. İktidarın kaybedilen insanların faillerini bulmadığını ifade eden Yıldız, “ Hukukun üstünlüğünün erozyona uğradığı, yargının intikamcı siyasi niyetlere araç edildiği ve hukuk sisteminde ağır tahribatın meydana geldiği bir yılı geride bırakıyoruz” ifadelerini kullandı.
KAYIPLARA ‘SİZİ BULACAĞIZ’ SÖZÜ
Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelecek yıl için en güzel dileğimizi ise saat tam 12:00’de gökyüzüne bakarak kayıplarımıza ileteceğiz: ‘Sizi bulacağız!’ 2023 yılı, bizim için engellemeler, gözaltılar ve yargılanmalarla dolu bir yıl oldu. Anayasa’nın, hukukun yok hükmünde olduğu gerçeğini defalarca tecrübe ettik. İktidar, gözaltında kaybedilen insanlarımızın akıbetlerinin açığa çıkarılması, suçun fail ve sorumlularının cezalandırılması görevini yerine getirmedi. İnkar ve cezasızlıkta ısrar etti.”
‘ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’ 
Türkiye’de hukukun kalmadığına vurgulayan Yıldız, yeni yılda hukukun üstünlüğünün tesisi ve insan hakları ihlallerini durdurmak için sorumluluk almayı sürdüreceklerini ifade etti. Yıldız, “Kamu otoritelerinden hak ve özgürlüklerimize saygı göstermelerini talep etmeye devam edeceğiz. Yeni yılda kayıplarımızdan vazgeçmeme kararlılığımızı, onlara ulaşma umudumuzu büyüteceğiz. İyiliğe, umuda, hakikate ve adalete dair duyulması, bilinmesi gerekenleri anlatmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti.

 

/Mezopotamya Ajansi/

İlginizi çekebilir