Cumartesi Anneleri, İbrahim Demir ve Agit Akipa için adalet istedi

Cumartesi Anneleri/İnsanları, 924’üncü hafta açıklamalarında İbrahim Demir ve Agit Akipa için adalet istedi: “Demir ve Akipa dosyasında adaleti sağlama görevinizi yerine getirin.”

Cumartesi Anneleri/ İnsanları, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için her hafta düzenledikleri eylemin 924’üncüsünü online yaptı. Bu haftaki eylemde 12 Aralık 1991 günü askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra bir mağarada cansız bedenleri bulunan İbrahim Demir ve Agit Akipa için adalet istedi.

DOSYA ZAMANAŞIMI GEREKÇE GÖSTERİLEREK KAPATILMIŞTI

“Bir kez daha yargı makamlarına sesleniyoruz: Demir ve Akipa dosyasında adaleti sağlama görevinizi yerine getirin” denilen açıklamanın tamamı şöyle:”Demokratik bir toplumda ağır insan hakları ihlallerine dair hakikatler bilinmelidir. Bu durum Devletin insan hakları ihlallerini soruşturma ve soruşturmanın sonuçlarını kamuoyuna açıklama yükümlülüğünün de gereğidir.

Devletin, kendi koruması altındaki insanlara karşı işlenen suçları etkin bir biçimde soruşturmaması ve kovuşturmaması hakikatin ortaya çıkmasını, adaletin sağlanmasını engellemek anlamına gelir.

Türkiye’de kayıp ailelerinin sevdiklerine ulaşma, hakikati ortaya çıkarma ve kamuoyu yaratma çabaları onların haklarını korumakla yükümlü olan makamlar tarafından engellenmektedir.

924. haftamızda hakikate ve adalete ulaşmamızın 31 yıldır engellendiği İbrahim Demir ve Agit Akipa dosyasını kamuoyu ile paylaşıyoruz.

36 yaşındaki İbrahim Demir ve 39 yaşındaki Agit Akipa, Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Çukurlu Köyü’nde yaşıyordu. Agit Akipa aynı zamanda köyün muhtarıydı. Köylüler üzerinde ağır bir koruculaştırma baskısı vardı. Köye giriş ve çıkışlar asker kontrolü altındaydı. Köy okulu karakol haline getirilmiş, bazı köylülerin evlerine el konularak askerler yerleştirilmişti.

İbrahim Demir ve Agit Akipa, askerlerin okulu ve evleri boşaltmaları için önce Kaymakamlığa ardından İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Başvurudan sonra üzerlerindeki baskı daha da arttı.

12 Aralık 1991 tarihinde İbrahim Demir ve Agit Akipa İdil’deki bir siyasi cinayet taziyesinden evlerine dönmek için köylülerle birlikte traktöre bindiler. Traktör yolda askerler tarafından durduruldu. İbrahim Demir ve Agit Akipa Dargeçit Anıtlı Tabur Komutanlığı’na bağlı Ağaçlı mezrasında bulunan Piyade Bölük Komutanı ve askerleri tarafından gözaltına alındılar.

Jandarma karakoluna giden ailelere, Karakol Komutanı “Onları hiç görmedik” dedi. Bir asker gizlice aileleri “mağaralara gidin” diye yönlendirdi. Aileler köylülerle birlikte askerin işaret ettiği bölgeyi karış karış aradı. 13 Aralık 1991 günü girişi taşla örülerek kapatılmış bir mağarada, kayıpların işkence görmüş, gözleri ve elleri bağlanmış haldeki cansız bedenlerine ulaşıldı.

Olay hakkında başlatılan soruşturmada İdil Cumhuriyet Başsavcılığı, Ağaçlı mezrasında bulunan Piyade Bölük Komutanı Üsteğmen ve ilgili er ve erbaşların “adam öldürme” suçundan şüpheli olduğuna kanaat getirdi. Bunun üzerine 18 Aralık 1991 tarihinde soruşturma açma izni almak için dosyayı Dargeçit Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu’na gönderdi. Dargeçit Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu 20 Mayıs 1992 tarihinde “men’i muhakeme” kararı vererek şüphelilerin yargılanmasını engelledi.

2011 yılında aileler avukatları Tahir Elçi aracılığıyla İdil Cumhuriyet Başsavcılığı’na tekrar başvuruda bulundu. Yeni bir soruşturma başlatan Savcılık dosyaya ulaşmak için ilgili kurumlara başvurdu. Ancak bütün kurumlar arşivlerinde herhangi bir dosya, bilgi veya belgeye rastlamadıklarını bildirdi. Bunun üzerine İdil Cumhuriyet Başsavcılığı dosyayı kaybeden Dargeçit Kaymakamlığı görevlileri hakkında “görevi görevi kötüye kullanmaktan”tan soruşturma başlattı. (2011/646) Ancak yürütülen soruşturmalardan bir sonuç alınamadı. Sonuçta dosya zamanaşımı gerekçe gösterilerek kapatıldı.

924. haftamızda bir kez daha Devleti yönetenlere sesleniyoruz: Kaynağını evrensel hukuktan almayan uygulamalarla ülkeyi hukuktan ve liyakatten uzaklaştırmaya son verin.

924. haftamızda bir kez daha yargı makamlarına sesleniyoruz: Demir ve Akipa dosyasında adaleti sağlama görevinizi yerine getirin.

Kaç yıl geçerse geçsin İbrahim Demir ve Agit Akipa için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan 225 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.”

Kaynak: Duvar

 

İlginizi çekebilir