Cumartesi Anneleri 900’üncü haftasında Galatasaray Meydanı’nda

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırması talebiyle düzenledikleri eylemin 900’üncüsünü Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştiriyor. Sokakları bariyerlerle kapatan polis, engel çıkarıyor. 
Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 900’üncüsünü Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştiriyor.
Eyleme İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve Öztürk Türkdoğan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Zeynel Özen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ile çok sayıda kişi katıldı.
SOKAKLAR BARİYERLERLE KAPATILDI 
Eylem öncesi Galatasaray Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne çıkan birçok sokak yüzlerce polis tarafından zırhlı araç, gözaltı araçları ve barikatlarla kapatıldı. Açıklama öncesi polisler, Galatasaray Meydanına yakın bir kafede toplanan kitleye Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak gerekçesini öne sürerek eyleme izin vermeyeceklerini söyledi. Kitle, engelleme ve yasak kararına rağmen eylemi gerçekleştireceklerini kaydetti.
Kaybettikleri yakınlarının fotoğrafları ve ellerinde çiçeklerle meydana kadar yürüyen kitlenin önü polis tarafından kesildi. Ablukaya alınan kitlenin bekleyişi sürüyor…

 

/MA/

İlginizi çekebilir