Cudi’de asker ve korucular ağaç kıyımı yapıyor

Cudi Dağı’nda bulunan Besta Tikera alanında askerlerin kontrolünde korucular ağaç kıyımı yapıyor.
Şırnak’ın Cudi Dağı’nın Besta Tikera bölgesinde askerlerin kontrolünde korucular günlerdir ağaç kıyımı yapıyor. Uludere’ye bağlı Şenoba Beldesi’nden giden korucular ve bazı yurttaşların yardımıyla yapıldığı belirtildi. Salı gününden beri bölgede ağaç kıyımı yapılırken, günde yaklaşık 400 ton ağacın kesildiği öğrenildi.
Besta Tikera alanında yapılan ağaç kesiminin çoğunluğu korucu 70’e yakın kişi tarafından yapıldığı belirtilirken, ağaçların hizarlarla kesildiği öğrenildi. Ağaçların kesildiği alana 30 traktörün getirildiği ve günde en az dört seferle bölgeden ağaç götürüldüğü aktarıldı. Kesilen tonlarca ağacın ise Şenoba ve Balveren arasındaki askeri tabura götürülüyor.
Ağaç kıyımı sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle hafta sonu yapılmayacağı belirtildi.
Ağaç kıyımın yapıldığı alanlar genellikle özel güvenlik bölgesi ilan edilen askeri üst bölgelerin yakınında yapılıyor. Geçtiğimiz yıl da Cevizdibi (Cifane), Dağkonak (Nerex), Kemerli (Gilindor), Üçkiraz (Nêvava), Karaca (Sorbitnê), Koyuneren (Bêşêrê), Anılmış (Gundikê Remo) köyü kırsalında yer alan Gûrariştê, Gera Rûviya, Şikira Kera ve Banê Elî alanlarında aylarca ağaç kıyımı yapılmıştı.

 

/MA/

İlginizi çekebilir