CPJ: Gözaltına alınan tüm gazetecileri serbest bırakın

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Diyarbakır merkezli yapılan operasyonda gazetecilerin gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yayınladı. CPJ, Türkiyeli yetkililere çalışmalarına misilleme olarak gözaltına alınan tüm gazetecilerin serbest bırakılmaları ve ülkenin terörle mücadele kanunlarının basına karşı silah olarak kullanılmaması için çağrıda bulundu.
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ AVUKATI GÖZALTINDA
Yapılan operasyonda 10 gazetecinin yanı sıra siyasetçi, avukat ve sanatçıların da gözaltına alındığının belirtildiği açıklamada, “İlgili haberlere göre yetkililer Diyarbakır’da yaşayan ve CPJ’in en son 1 Aralık 2022 tarihinde güncellenen yıllık hapishane sayımına göre Türkiye’de cezaevinde bulunan 40 gazetecinin yarısından çoğunu temsil eden basın özgürlüğü avukatı Resul Temur’u da gözaltına aldılar” denildi.
‘SERBEST BIRAKILMALILAR’
CPJ’in New York’ta bulunan Programlar Direktörü Carlos Martinez de la Serna: “Türkiyeli yetkililer ülkenin terörle mücadele kanunlarını basına karşı bir sopa gibi kullanacaklarının bir diğer örneğini sergiliyorlar. Yetkililer Diyarbakır operasyonu kapsamında kısa süre önce gözaltına alınan tüm gazetecileri ve avukat Resul Temur’u derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmalı ve Kürt meselesinin haberleştirilmesine karşı yapılan tüm baskılara son vermelidirler.”
DİYARBAKIR VE ANKARA DOSYALARI
Açıklamada, CPJ’nin daha önce kayıtlara geçirdiği üzere yetkililer yakın geçmişte Diyarbakır ve Ankara merkezli soruşturmalar dahilinde yine Kürt gazetecileri gözaltına almış ve aylarca cezaevinde tuttuktan sonra zayıf deliller kullanarak PKK üyeliği ile suçlandıkları belirtildi.
CPJ’nin yorum almak için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na e-posta gönderdiği ancak yanıt verilmediği kaydedildi.
   /Mezopotamya Ajansı/
İlginizi çekebilir