Çocuk istismarı davasında tarikat liderine beraat kararı

Daha önce “müridinin” çocuğunu istismar ettiği için 10 yıl 5 ay hapis cezası alan ve şu anda hapiste olan Uşşaki Tarikatı lideri Eyyüp Fatih Şağban’a açılan ilk davada ‘iyi hal indirimi’ uygulanmıştı. İkinci çocuk istismarı davasında ise hakim beraat kararı verdi. Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi, yapılan istinaf başvurusuyla ilgili kararını 28 Kasım’da açıkladı ve yargılamada hukuka aykırılık bulmadı.

Tarikat üyesinin çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu için hapiste olan Uşşaki Tarikatı lideri Eyyüp Fatih Şağban’a açılan ikinci çocuk istismarı davasında beraat kararı çıktı. Karara öfkelenen aile, beraat kararını Yargıtay’a taşıdı.

Uşşaki Tarikatı lideri Eyyüp Fatih Şağban, Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki dergâhında “müridinin” çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanmış ve 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Daha sonra hakkında başka bir çocuğa istismarda bulunduğu gerekçesiyle ikinci bir dava daha açıldığı ortaya çıktı. Ancak Şağban, ikinci çocuk istismarı davasında beraat etti. Beraat kararına yapılan itiraz istinaf mahkemesi tarafından reddedilince mağdur çocuğun avukatları, dosyayı Yargıtay’a götürdü.

Kronos’da yer alan haberde, Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Şağban’ın 12 yaşından küçük çocuğun cinsel istismarı suçunu işlediği gerekçesiyle 15 yıla kadar hapsi isteniyordu. Daha önce “müridinin” çocuğunu istismar ettiği için 10 yıl 5 ay hapis cezası alan ve şu anda hapiste olan Şağban’a açılan ilk davada ‘iyi hal indirimi’ uygulanmıştı. İkinci çocuk istismarı davasında hakim karşısına çıkan Şağban hakkındaki beraat kararı 21 Haziran’da verildi.

Sakarya’daki mahkemenin verdiği beraat kararının gerekçesinde, mağdur çocuğun babasının istismar şüphesi ve çocuğun beyanlarının farklılık göstermesine değinilerek başka somut bir delil elde edilemediğine vurgu yapıldı.

İstismara uğrayan çocuğun avukatları kararı daha sonra istinaf mahkemesine taşıdı. Yapılan itirazda, çocuğun soruşturma aşamasında sanığın kendisine karşı eylemleri olduğundan bahsetse de kovuşturma aşamasında ifadesinin değiştirdiğine dikkat çekilerek baskı altında kalmış olabileceğinden bahsedildi. Ayrıca mağdur çocuğun annesinin ve babasının boşanma aşamasında olduğu belirtilerek ifadesini bu yüzden değiştirmek zorunda kalmış olabileceği belirtildi.

 

İlginizi çekebilir