Cizre’de Kürtçe için şenlik düzenlendi

Şırnak Valiliği’nin yasak kararına rağmen Cizre’de gerçekleştirilen Kürt Dil ve Kültür Ağı bileşenleri, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olmasını istedi.

Şenlikte konuşan Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefxan Cîzirî, “Ama eğer ki dilimizi kabul ederseniz Kürt varlığını da kabul etmeniz gerekiyor. Bu amaçla yola çıktık ve anadilin eğitim ve resmi dil olması için çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın bugün Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Bırca Belek Parkı’nda düzenlemek istediği etkinlik talebi, valilik tarafından pandemi gerekçesi ile kabul edilmemişti.

Bunun üzerine Halhların Demokratik Partisi (HDP) Cizre İlçe örgütü önünde toplanan Ağ bileşenleri, burada bri basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Hasan Özgüneş ve Hüseyin Kaçmaz, Dil ve Kültür Ağı Başkanı Şerefxan Cizîrî ve HDP ile DBP yöneticileri katıldı.

Burada bir konuşma yapan Şerefxan Cizîrî, Kürtçenin resmi dil olması yönündeki taleplerinin başka dillere düşmanlık anlamına gelmediğini vurguladı.

“Anadilimiz bizim varlığımız ve kimliğimizdir”

Cizîrî, “Kürtçe eğitim dili olduğu zaman kanunlarda yeri olacak ve Kürtçenin bir geleceği olmuş olacak. Belediyelerde, hastanelerde ve bütün resmi kurum ve kuruluşlarda Kürtçe konuşulabilecek. Bu vesileyle biz Ankara’ya kadar da giderek siyasi partililerle de görüşmeler gerçekleştirdik. Kendi anadilimizde konuşmak bizlerin hakkı ve anadilimiz bizim varlığımız ve kimliğimizdir” dedi.

Hedeflerimizden birinin Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olduğunu belirten Cizîrî, “Dilimize sahip çıkmalıyız. Dilimiz kimliğimiz, benliğimiz, hafızamız, tarihimizdir” diye konuştu.

Şerefxan Cizîrî, “Anadilimizi kabul etmeyenler bizlerin varlığını da kabul etmiyor. Ama eğer ki dilimizi kabul ederseniz Kürt varlığını da kabul etmeniz gerekiyor. Bu amaçla yola çıktık ve anadilin eğitim ve resmi dil olması için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bundan kaynaklı siyasette, sokakta ve sivil toplum kurumlarında Kürtçe temel dil olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Ardından konuşan Kürdistan Komünist Partisi Eş Genel Başkanı Sinan Çiftyürek de, Cizre halkının her dönem başı dik halk olduğunu söyledi.

“Bu kültürel bir eylemdir”

Çiftyürek, “Kim ne derse desin halkımız sokakta mahallelerde diliyle konuşmalı ve dilini geliştirmelidir. Halkımızdan dil kampanyasına ve şenliğinbe destek olmalarını istiyorum. Şenliği yasaklayanları da kınıyorum. Bu kültürel bir eylemdir” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türk milleti dilsiz olmaz” dediğini hatırlatan Çiftyürek, “Kürt halkı da dili olmadan olmaz” şeklinde konuştu.

“Kürt dilinin resmi ve eğitim dili olmasını istiyoruz”

DBP Eş Genel Başkanı Salliha Aydeniz de, “Cizîra Botan dili için, kültürü için, tarihi için asırlardır mücadele yürütürek her türlü baskı ve inkara rağmen bugüne kadar devam etmiştir” dedi.

Cizre’nin Kürt dili için özel bir yere sahip olduğunu vurgulayan Aydeniz, inkar ve yasaklama politikalarının yüz yıllardır devam ettiğini söyledi.

1980’de zindanlarda “Türkçe konuş çok konuş” denildiğini hatırlatan Aydeniz, bugün de Kürtçe konuşanlara ceza verildiğini belirtti.

Aydeniz, “Biz Kürt dilinin resmi ve eğitim dili olmasını istiyoruz. Bizler dilimiz resmi ve eğitim dili olana kadar, sokak sokak, ev ev imza kampanyasına devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ilçe binası önünde halay çekildi.

“Dilimize sahip çıkacağız”

Etkinlik esnasında Rûdaw’a konuşan HDP’li vekil Hüseyin Kaçmaz, “Kürt halkının belediyelerine kayyum atadıklarında ilk önce anadilde eğitim kurumlarını, kadın kurumlarını kapattılar ki Kürtler kendi dilini kültürünü öğrenmesin. Ama bunu bilsinler, onlar istedikleri kadar yasaklasın biz dilimize hep sahip çıkacağız” dedi.

/rudaw/

İlginizi çekebilir