Cizre’de 4 kayyum ve 3 ihale gören köprüye 132 milyon TL harcandı

Cizre’de 4 kayyum tarafından 3 kez ihalesi yapılan ve halen yapımı tamamlanmayan köprünün ışıklandırmasına 6 milyon 120 bin TL harcandı. Köprünün toplam maliyeti ise 132 milyon TL’yi aştı.

Kayyım yönetiminde olan Şırnak’ın Cizre Belediyesi, yerel seçimler arifesinde kalan son mülk ve taşınmazları da satıyor. Belediyenin kasasında para bırakmayan ve yüklü miktarda borçandıran kayyumlar, bugüne kadar 50’ye yakın taşınmazı sattı.

Cizre’de kayyumların “prestij projesi” olarak adlandırılan bir köprü 8 yıldır 3 kez ihaleye çıkarılmasına rağmen bitirilmedi. Köprünün ilk ihalesi 11 Eylül 2016’da kayyum Faik Arıcan tarafından yapıldı. İhaleyi alan Egecen Akaryakıt Nakliyat İnşaat Turizm Sanayi Ticaret Anonim Şirketi ile Pek-Er İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ortaklığı, yıllardır köprüyü bitiremedi. Bugüne kadar 4 kayyım tarafından 3 ihale ve iki kere revize gören köprü resmen para yutuyor. Her ihalede maliyeti katlanan köprünün Mayıs 2023’te teslim edilmesi bekleniyordu. Köprünün toplam maliyeti Katma Değer Vergisi (KDV) dahil 132 milyon lirayı aştı. Kayyum Nazlı Demir son olarak köprünün ışıklandırma ihalesi için 6 milyon 120 bin TL harcadı.

Köprünün ışıklandırma ihalesi Eroğlu Yapı Elektrik ve Enerji’ye verildi. Köprünün ne zaman açılışı yapılacağı ise kamuoyuyla paylaşılmadı. (MA)

İlginizi çekebilir