Çıplak armaya maruz kalan HDP il yöneticisi Yarıcı, suç duyurusunda bulundu

Aydın’da iki kez çıplak aramaya maruz kalan HDP il yöneticisi Caize Yarıcı, maruz kaldığı uygulamaya ilişkin Didim Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Aydın’da 14 Şubat’ta gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yönetici 13 kadın, 17 Şubat’ta adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılan 4 kadın, Söke ve Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak aramaya maruz kaldığını açıklamıştı.

Polisin eve baskın sırasında ve Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde iki kez çıplak aramaya maruz kalan HDP Aydın İl Yöneticisi Caize Yarıcı, yaşadıkları hak ihalelerine ilişkin geçtiğimiz Cuma günü İnsan Hakları Derneği Aydin Şubesi’ne (İHD) başvuruda bulunduktan sonra Didim Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Benzer haberler

Cumartesi Anneleri JİTEM’in öldürdüğü Düzgün Tekin’in…

Cizre’de Barış Anneleri Sıdıka Erdem ve Hatice Beytur…

‘EV ARAMASINDA ÇIPLAK ARAMAYA MARUZ KALDIM’

14 Şubat’ta polisler tarafından yapılan ev baskınlarında gözaltına alındığını hatırlatan Yarıcı, ev araması yapıldığı sırada polislerin kendisini bir odaya alarak çıplak arama dayattığını söyledi. Kadın polislerin kendisini çıplak aramaya zorladığını vurgulayan Yarıcı, “Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gittikten sonra bizi yaklaşık üç saat beklettiler. Ardından nezarete koymadan önce 2 kadın 4 erkek polis beni bir odaya götürdü. Kapı yarı açık bıraktılar ve soyun dediler. Bende itiraz ettim neden bu kadar detay giriyorsunuz diye. Bana ‘prosedür’ dediler. 2 kişiydik ve birbirimizle konuşma fırsatımız yoktu. İç çamaşırına kadar beni soydular. Üç defa otur kalk ve zıpla dediler. Yaşanılanlar onur kırıcıydı” diye konuştu.

Kaynak: MA

İlginizi çekebilir