Cinsiyet değiştirme operasyonu geçirmek üzere olan trans erkeğin 5 aylık hamile olduğu ortaya çıktı

İtalya’da erkek olmaya geçiş yapan bir kadının, mastektomi ameliyatı geçirdikten sonra beş aylık hamile olduğu ortaya çıktı. Marco isimli trans erkeğin, göğüslerini aldırdıktan sonra cinsiyet değiştirme sürecinin ileri bir aşamasına geçtiği belirtildi.

Benzer haberler

Tunç Soyer: CHP’de değişim sloganı altında umutlar…

Bakırhan’dan Erdoğan’a: De here lo…

Marco bebeğin biyolojik annesi olacak ancak yasal olarak babası olarak kaydedilecek

İtalya’da erkek olmaya geçiş yapan bir kadının, mastektomi ameliyatı geçirdikten sonra beş aylık hamile olduğu ortaya çıktı. Marco isimli trans erkeğin, göğüslerini aldırdıktan sonra cinsiyet değiştirme sürecinin ileri bir aşamasına geçtiği belirtildi.

Marco, Roma’da bir hastanede doktorlar tarafından hamileliği fark edilmeden önce, rahminin alınması için histerektomi ameliyatı geçirmek üzere olduğunu söylerken, İtalya’da türünün ilk vakası olduğu düşünülen sürpriz keşif, bebeğin sağlığı ve Marco’nun bugüne kadar geçirdiği işlemlerden fetüsün etkilenip etkilenmediği konusunda endişeleri de artırdı.

Endokrinolog ve cinsiyet terapisi uzmanı Giulia Senofonte, “Hamilelik fark edildiğinde yapılacak ilk şey, hormon tedavisini derhal askıya almaktır. Tedavinin hemen durdurulmaması durumunda, özellikle bebeğin organlarının gelişimi için önemli bir dönem olan hamileliğin ilk üç ayında bunun sonuçları olabilir. Bu konu hakkında soyut terimlerle konuşmak zor ama her şey kişinin aldığı testosteron dozajının ne zaman durdurulacağına bağlı” dedi.

Doktorlar ayrıca bu durumun, vücudunda kıllanma ve sakal uzatma yeteneği gibi erkeksi fiziksel özellikler sergilemeye başlayan Marco üzerindeki etkisinden de endişe duyduklarını belirtti.

Doktorlar, kişinin vücudunda bulunan yüksek düzeydeki hem erkek hem de kadın hormonlarının kardiyolojik risk oluşturabileceği, kalp krizi ve felç olasılığını artırabileceği endişesini de dile getirdi.

Marco’nun artık hamileliğini sürdürmesi ve bebeği doğurması beklenirken, İtalyan yasalarına göre, 90 günden sonra kürtaja yalnızca hamileliğin annenin sağlığını ciddi şekilde tehlikeye atması veya fetüste ciddi sorunlar olması durumunda izin veriliyor.

Marco bebeğin biyolojik annesi olacak ancak yasal olarak babası olarak kaydedilecek.

Vakayı ilk kez ortaya çıkaran Dr Senofonte, “Hormonal tedavi adet döngüsünü engelliyor ancak doğum kontrol yöntemi değil. Kişi yumurtlamaya devam edebilir ve bunun sonucunda hamile kalma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bu geçişleri denetleyen uzmanlar normalde tedavi sırasında alınabilecek doğum kontrol haplarını öneriyor” dedi.

Kaynak:t24

İlginizi çekebilir