ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi

Pelosi ve beraberindekileri taşıyan “Boeing C-40” tipi askeri uçak, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’dan ayrıldıktan sonra kuzey istikametinde Güney Çin Denizi’ne ilerlemek yerine Endonezya’nın Borneo Adası üzerinden doğuya, ardından Filipinlerin doğu kıyısını takip ederek kuzeye hareket etti.

Bu arada, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin içinde olduğu düşünülen uçak Tayvan’a yaklaşırken, Çin devlet medyası Çin’e ait savaş uçaklarının Tayvan Boğazı’nı geçtiğini bildirdi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yi taşıyan Boeing C-40C tipi SPAR19 adlı özel uçak Tayvan’a indi.
Tayvan medyası ve uçuş verilerini anlık paylalaşan FlightRadar sitesine göre Pelosi’nin uçağı Güney Çin Denizi güzergahına girmedi. Destinasyon özelliğini kapatan uçak Filipinler Denizi güzergahını kullandı.
Pelosi’nin uçağı, yerel saatle salı gecesi 22.45’te (TSİ 16.45) Taipei Songshan Havalananı’na iniş yaptı.

Nancy Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi. Pelosi’nin indiği Songshan Havaalanı’nda iniş sırasında tüm ışıklar söndürüldü. Bu önlemin olası bir saldırıya karşı alındığı belirtiliyor.

Çin, Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi halinde ABD’nin ‘büyük bir bedel ödeyeceği’ tehdidinde bulunmuştu.

Bu arada Tayvan medyası Çin savaş uçaklarının Tayvan boğazı üzerinde havalandığını aktardı.

Pelosi’nin Grand Hyatt Hotel’de kalacağı belirtildi ve Tayvan hükümet ile sivil toplum kuruluşu yetkilileriyle bir araya gelmesi bekleniyor. Pelosi, çarşamba günü öğleden sonra Tayvan’dan ayrılacak.

Pelosi’nin uçağının inmesinden kısa süre sonra Pekin’den yapılan açıklamada ABD’nin “çok tehlikeli bir yaklaşım” içinde olduğu belirtildi.

/euronews/

İlginizi çekebilir