Çiğdem Kılıçgün Uçar: Sivas’ı yakanlara inat semahlar dönecek

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, 33 kişinin hayatını kaybettiği Madımak Katliamının 30’uncu yıldönümünde Sivas’ta düzenlenen anmaya katıldı.

Yeşil Sol Parti milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Ayten Kordu, Celal Fırat, Çiçek Otlu, HDP eski milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Zeynel Özen, parti yöneticileri Sevgi Kişin, İbrahim Kasun ve Nesimi Aday’ın da katıldığı anma Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sivas Şubesi önünde oluşturulan kortejin Madımak Oteli’ne varmasıyla başladı.

Hayatını kaybedenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından otelin önüne karanfil bırakan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Kılıçgün Uçar, Madımak’ta 30 yıl önce insanın aklının almayacağı bir katliamın yaşandığını belirterek, kolluğun otelin yanmasını izlediğini, devlet yetkililerinin de Ankara’dan katliama seyirci kaldığına dikkat çekti. Bir katliamın tarihte ilk kez canlı yayında gerçekleştiğini kaydeden Kılıçgün Uçar, “Bizler Yeşil Sol Parti milletvekilleri ve tüm çalışma arkadaşlarımızla bugüne kadar Alevilerin yürüttüğü mücadelenin yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. 30’uncu yılında hiçbir yol almayan mahkeme süreci ne yazık ki Eylül’de görülecek davada zaman aşımına uğramakla karşı karşıya. Dün ifade ettik, bugün de ediyoruz; Madımak Katliamı insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Bu katliamın zaman aşımına uğramasına izin vermeyeceğiz. Sivas’ı yakanlara inat Sivas’ta semahlar dönmeye devam edecek, sazlar çalmaya devam edecek ve cemler tutulmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Anma, Alevi kurumlarınca hazırlanan ortak metnin okunması ve yapılan konuşmalarla devam etti.

İlginizi çekebilir