CIA: Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah tehdidi hafife alınamaz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Rusya’nın nükleer silah kullanımı tehdidinin hafife alınamayacağını ancak CIA’in bu endişeyi destekleyecek “somut deliller” görmediğini açıkladı.

CIA Başkanı William Burns, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden beri yaptığı en detaylı açıklamada, Rusya’nın 1945’ten beri gerçekleştirebileceği en büyük saldırının nükleer silahların kullanılmasıyla gerçekleşmesi hususunun Avrupa devletlerinde endişe konusu olduğunu söyledi.

Rus Ordusunun Ukrayna’da büyük kayıplar vermesi ve Kiev’i alamayıp ülkenin doğusundaki bazı bölgelerden çekilmek zorunda kalmasının Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’de “potansiyel bir umutsuzluk” yaratmış olabileceğinin altını çizen CIA Başkanı, bu nedenlerden dolayı düşük verimli ya da taktiksel nükleer silahlara başvurulmasının “hafife alınmaması gereken bir tehdit” oluşturduğunu söyledi.

Benzer haberler

Lavrov BM’nin Karadeniz tahıl anlaşmasını canlandırma…

Almanya’da aşırı sağcılık ve demokrasi karşıtlığında…

Bununla birlikte bu konuda “ihtiyatlı” olunmasını da sözlerine ekleyen Burns, “Kremlin’in dünyanın en büyük nükleer cephaneliğini yüksek alarma geçirme konusundaki “retorik duruşuna” rağmen, bu endişeyi güçlendirecek türden konuşlandırmalar veya askeri düzenlemeler hakkında çok fazla pratik kanıt görmedik” ifadelerini kullandı.

Taktik ve düşük verimli nükleer silahlar, savaş alanında kullanılmak üzere tasarlanmış olanları ifade ediyor. Tahminler Rusya’nın hava, deniz ve kara kuvvetleri tarafından kullanılabilecek bu tür silahlardan yaklaşık 2 bin adet bulundurduğu yönünde.

/euronews/

İlginizi çekebilir