CIA Başkanı Burns: Çin, Rusya’ya ‘ölümcül silah’ yardımı yapabilir

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns, Çin’in Ukrayna savaşında Rusya’ya destek olmak için ‘ölümcül silah’ yardımında bulunma olasılığına dikkat çekti.

Burns, CBS kanalına verdiği röportajda, “Çin liderliğinin ölümcül silah sağlamayı düşündüğünden eminiz” dedi.

Bu ifadeler, Biden yönetiminin bu konudaki geçmiş değerlendirmelerine göre köklü bir değişikliği gösterdi.

CIA Başkanı, bu ayın başlarında Georgetown Üniversitesi’ndeki öğrencilere hitaben yaptığı bir konuşmada, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ‘Rusya’nın çok önemsediği ölümcül silahları Ukrayna’da kullanılmak üzere sağlama konusunda çok isteksiz olduğunu’ söylemişti.

Burns, söz konusu röportajında da Çin’in Rusya’ya öldürücü yardım gönderme kararını henüz vermediğini vurgulayarak, “Henüz nihai bir kararın verildiğine ve ölümcül ekipmanın sevkiyatına dair kanıt görmüyoruz” dedi.

ABD yönetiminin bu bilgileri paylaşma amacının Çin’i ölümcül yardım gönderme kararından caydırmak olup olmadığına dair bir soruya ise, “Plan bu. Şi’nin bunu sağlaması çok riskli ve akılsızca bir adım olur” yanıtını verdi.

Burns, ‘CIA, Şi’nin bu konuda hangi görüşte olduğunu biliyor mu?’ şeklindeki bir soruyu ise şöyle yanıtladı;

“Bence Çinliler, ölümcül ekipman sağlama konusunda ifade ettiğimiz endişelerin sonuçlarını değerlendirmeye çalışıyor. Bazı ciddi sonuçlarla karşılaşacakları noktalar var ve biz de bunu açıklığa kavuşturmaya çalıştık.”

Burns, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve ardından gelen küresel tepkinin Şi’yi özel olarak ilgilendirdiğini de sözlerine ekledi.

 

/Sarku’l Avsat/

İlginizi çekebilir