CHP’nin Van Çalıştayı sona erdi: Baskıların sona ermesi, genel seçimlerin kazanılmasına bağlı

CHP’nin Van’da düzenlediği Belediye Başkanları Çalıştayı sonuç bildirgesinde “Milli iradenin, atanmış kayyımlara teslim edildiği bir düzeni kabul etmiyoruz. Bu kapsamda, Türkiye’de yeni bir merkez-yerel dengesinin kurulacağını vadediyoruz” denildi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Van’da düzenlenen iki günlük ‘Belediye Başkanları Çalıştayı’nın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

11’i büyükşehir olmak üzere 248 CHP’li belediye başkanının katıldığı çalıştayın ana gündeminin seçimler olduğu kaydedildi.

Torun, sonuç bildirgesini bir açıklama ile duyurdu.

HDP’li belediyelere atanan kayyumlara dikkat çekilen açıklamada, “İçişleri Bakanlığı’nda ve MASAK’ta belediyelerimize yönelik siyasi operasyonlar için birimler kurulduğunun farkındayız. Önümüzdeki süreçte bu operasyonların artacağını da gayet iyi biliyoruz” dedi. Kayyım politikasını eleştirildiği açıklamada, “Toplantılarımızda, hukuksuz ve anti demokratik kayyım uygulamaları da değerlendirilmiştir. Seçimle gelenlerin seçimle gitmesinin güvence altına alınması bir kez daha vurgulanmıştır. Milli iradenin, atanmış kayyımlara teslim edildiği bir düzeni kabul etmiyoruz” ifadeleri yer aldı.

“Baskıların sona ermesi, genel seçimlerin kazanılmasına bağlı”

Torun’un açıklamarında öne çıkanlar şunlar:

“Türkiye; siyasi ve ekonomik açıdan, Cumhuriyet tarihinin en zorlu süreçlerinden birini yaşamaktadır. İktidarın politikaları, ülkemizi derin bir buhranın içine sürüklemiştir. İktidar artık sadece kendi çevresinin çıkarlarını düşünen kararlar alırken, kaderine terk edilen milyonlar açlık mücadelesi vermektedir.

Ancak Türkiye’nin gerçeklerinden kopan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı, “Türkiye’de aç kalan yok” diyerek, milletin gerçeklerinden ne kadar koptuğunu bir kez daha göstermiştir. Böyle bir süreçte düzenlediğimiz Belediye Başkanları Çalıştayı’mızda, bu kötü tablonun yegâne çözümü olan genel seçimler, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir. Toplantılarımızda, ülkemizi ve milletimizi ayağa kaldırmak için; Genel Başkanımızın liderliğinde; genel merkezimiz, milletvekillerimiz, parti örgütümüz ve belediye başkanlarımızla güç birliği içinde, Millet İttifakı ruhuna uygun olarak mücadele etmekteki kararlı duruşumuz bir kez daha vurgulanmıştır.

Toplantılarımızda, demokratik yerel yönetimler üzerindeki siyasi baskıların sona ermesinin de ancak genel seçimlerin kazanılmasına bağlı olduğu ifade edilmiştir.

“Milli iradenin, atanmış kayyumlara teslim edildiği bir düzeni kabul etmiyoruz”

Toplantılarımızda, hukuksuz ve anti demokratik kayyım uygulamaları da değerlendirilmiştir. Seçimle gelenlerin seçimle gitmesinin güvence altına alınması bir kez daha vurgulanmıştır.

Milli iradenin, atanmış kayyımlara teslim edildiği bir düzeni kabul etmiyoruz. Bu kapsamda, Türkiye’de yeni bir merkez-yerel dengesinin kurulacağını vadediyoruz. İktidara geldiğimizde uygulayacağımız yerel yönetim politikaları için şimdiden yasal düzenleme çalışmalarına başladığımızı ve bu çalışmamızı en geniş katılımla hazırlayacağımızı ifade ediyoruz.

 

/rd/

İlginizi çekebilir