CHP’den SİHA düşürülmesine tepki: Amerika’nın kaç uyarı yapılırsa yapılsın Türkiye’nin uçağına saldırması kabul edilemez

CHP, Amerika tarafından Suriye’de düşürülen Türk SİHA’sıyla ilgili hem iktidara hem de ABD’ye tepki gösterdi.

CHP İstanbul milletvekili ve Dış İlişkilerden Sorumlu Başdanışman Namık Tan, eski adı Twitter olan X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yaşanan olayın bir ilk olduğuna dikkat çekti.

“Bu, NATO tarihinde ilk defa ittifakın en büyük askeri güce sahip iki üyesi arasında silahlı bir çatışma anlamına geliyor” diyen eski Washington Büyükelçisi Tan, şunları kaydetti:

“ABD birliklerinin kaç uyarı yapılırsa yapılsın, meşru müdafaa bahanesi ile kendi müttefiki Türkiye’nin uçağına saldırması kabul edilemez. Bunu en şiddetli biçimde kınıyoruz.”

“Çuval olayı” benzetmesi

Öte yandan, “gövde gösterisi yapmak uğruna SİHA’mızın düşürülmesine neden olan, ülkemizi ve silahlı kuvvetlerimizi hedef haline getiren iktidarın da vermesi gereken bir hesabı olduğunu” ifade eden TBMM Dışişleri Komisyonu’nın CHP’li üyesi Tan, SİHA’nın vurulmasını iki ülke arasında geçmişte yaşanan “çuval olayına” benzetti.

Emekli Büyükelçi Namık Tan, iktidarı olayla ilgili en kısa zamanda kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapmaya çağırarak, ABD ile YPG/PKK ittifakının iki ülke ilişkileri için bir sorun olduğunu, ancak bu sorunun çözümünün “iki müttefik arasında tehlikeli sonuçları olabilecek silahlı gövde gösterileriyle değil, etkin diplomasi ile mümkün olabileceğini” belirtti.

İktidara “TBMM’yi ve kamuoyunu bilgilendirin” çağrısı

İktidarı TBMM’yi bilgilendirmeye de çağıran Tan, “Türkiye’nin bu vahim gelişme karşısında vereceği mukabeleler konusunda geniş bir istişare ihtiyacını görmeye davet ediyoruz” dedi.

Paylaşımında iktidara bazı sorular da yönelten Tan, şunları yazdı:

“YPG/PKK Türkiye tarafından uzun yıllar önce terör örgütü ilan edilmişken, Dışişleri Bakanı Sayın Fidan’ın YPG/PKK’ya ait noktalar bundan sonra meşru hedeftir açıklaması neyi amaçlamıştır? YPG/PKK’ya operasyon için teröristlerin İçişleri Bakanlığı’nın önüne, devletin tam kalbine kadar girmesi mi beklenmiştir? Terörizme karşı mücadelemiz elbette kararlı bir şekilde sürdürülmelidir. Ancak, şu ilave soruları sormadan edemiyoruz: Bugüne kadar elinizi tutan mı vardı? Bugün meşru hedef diye tanımladığınız YPG/PKK hedeflerine karşı bu tür operasyonları şimdiye kadar neden yapmadınız? Bu operasyonların bekletilmesi kimin kararı veya ihmalidir? SİHA’mızın düşürülmesinin hesabını halkımıza nasıl vermeyi düşünüyorsunuz?”

Namık Tan, 2010-2014 yıllarından Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğini yapmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) dün Suriye’nin kuzeyinde Amerikan askerleri yakınında faaliyet gösteren Türkiye’ye ait silahlı insansız hava aracını düşürdüğünü açıklamıştı.

Pentagon sözcüsü Pat Ryder, ABD askerlerinin 500 metre yakınına gelen insansız hava aracının tehdit olarak değerlendirildiğini ve F-16 uçağı tarafından vurulduğunu söylemişti.

Türk hükümetinden ise şu ana kadar olaya ilişkin açıklama yapılmadı.

 

/VOA- Türkçe/

İlginizi çekebilir