CHP’den sandıklara itiraz açıklaması

Sandıkta “şaibe” iddiaları üzerine CHP’li isimler arka arkaya “oyların takipçisi olacağız” mesajı verdi. Canan Kaftancıoğlu, itirazların sonuçlanmasının ardından raporun kamuoyuyla paylaşılacağını açıkladı.

YSK sistemindeki verilerin siyasi partilerle paylaşılmasının ardından CHP’den itirazlarla ilgili açıklama geldi.

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, YSK verisiyle uyuşmayan sandıklara ilişkin  sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Erkek, açıklamasında “Tüm sandık sonuç tutanaklarımızı biz sistemimize girdik. YSK da girdi. YSK verisiyle uyuşmayan sandıklara ilişkin itirazlar ilçe seçim kurullarına yapıldı. Düzeltmeler ilçe seçim kurulları tarafından yapılacaktır. Her bir oyun takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Twitter’dan bir açıklama yayınlayarak, “Sevgili İstanbullular; İstanbul Modeli kapsamında 5. Etap olan raporlamayı kamuoyuyla paylaşmak için yaptığımız ve yapılan itirazların sonuçlanmasını bekliyor ve takip ediyoruz. İtiraz sonuçları gelir gelmez raporu sizlerle paylaşacağız… İçiniz rahat olsun bütün ıslak imzalı tutanaklar elimizde ve sandığa giren her oyu girdiği gibi çıkarıyoruz…” dedi.

Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Twitter hesabından, “Tüm sandık sonuçlarını tek tek inceliyor, sorun gözükenlerin hepsine gerekli itirazlarımızı yapıyoruz. Süreci çok yakından takip etmeye devam edeceğiz. Lütfen endişe etmeyin” mesajı paylaştı.

Seçimlerin ardından siyasi parti ve adayların İl Seçim Kurulu’na itiraz süreci TSİ bugün saat 17.00’de sona erdi. Süreç sonrasındaki itirazları Yüksek Seçim Kurulu (YSK) değerlendirecek.

 

/DW/

İlginizi çekebilir