CHP Sözcüsü Öztrak: Ordumuzun mücadelesini destekliyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi ve Rojava’ya düzenlediği hava saldırıları hakkında, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teröre ve terör örgütlerine karşı mücadelesini destekliyoruz” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, dün Kilis’teki Öncüpınar Sınır Kapısı bölgesine roket düştüğünü, bugün de Antep Karkamış’ta roketli bir saldırı olduğunu hatırlattı.

CHP Milletvekili Mahir Polat’ın yeğeni

Bu saldırıda hayatını kaybedenler bulunduğunu derin üzüntüyle öğrendiklerini ifade eden Öztrak, Karkamış’ta roketin düştüğü okulda hayatını kaybeden çocuğun CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın yeğeni olduğunu söyledi. Öztrak, yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

Kara kışın geldiğini, evlerde soba ve kaloriferlerin yanmaya başladığını dile getiren Öztrak, geçen yıl bu zamanlar 1000 lira olan eve gelen doğal gaz faturasının, bu sene 2 bin 620 lira olacağını savundu.

CHP Sözcüsü Öztrak, uluslararası petrol fiyatlarının düştüğünü ama Türkiye’de pompadaki fiyatların hiç düşmediğini belirterek, Türkiye’nin üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) verilerine göre, Türkiye’nin, yüzde 146’lık enerji enflasyonuyla OECD enerji enflasyonu şampiyonu olduğunu söyledi.

Asgari ücretin açlık sınırının altına düştüğünü, insanların maaşlarıyla, ücretleriyle, aylıklarıyla bir şey alamadığını ve her gün ev sahipleri ile kiracıların kavga ettiğini söyleyen Öztrak, şöyle devam etti:

“Şu kara kışa girerken vatandaşı bir nebze olsun rahatlatmak mı istiyorsunuz? Daha önce söyledik bir kez daha söylüyoruz. Aralık veya ocak ayında hiçbir eve doğal gaz faturası göndermeyin. Madem Putin’le, bu kış doğal gaz parası vermemeyi görüşüyorsunuz, madem ‘Karadeniz’de doğal gaz bulduk’ diyorsunuz, en azından iki ay doğal gazı vatandaşlarımıza bedava verin. Avrupa vatandaşına ne veriyor, ne yapıyor bir bakıverin.”

“Mısır ve Suriye ile ilişkiler hızla normalleştirilmelidir”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, hükümetin dış politika yönetimini de eleştirerek, “Mısır ile ilişkilerimiz, Suriye ile ilişkilerimiz, bölgeyle ilişkilerimiz hızla normalleştirilmelidir” dedi.

Ukrayna’daki savaşın ardından bölgedeki dengelerin değiştiğini ifade eden Öztrak, “Askeri harekatın yanında diplomasi de önem kazanıyor. Yeni dengelerin sağladığı imkanlardan, dış politikayı iç siyasete alet etme hovardalığına bir kez daha kaçmadan başta diplomasi olmak üzere hareket etme zamanıdır” şeklinde konuştu.

“Ordu hepimizin ordusudur”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Pençe-Kılıç Harekatı için görüşleriniz nedir?” sorusuna Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre ve terör örgütlerine karşı mücadelesini destekliyoruz. Asker hepimizin askeridir. Ordu hepimizin ordusudur. Terörle mücadelemiz meşrudur ve bu mücadeleden askerimizin sırtından kendine oy devşirmek isteyenler varsa bunun adı da maalesef siyaset değildir. Milletimiz, herkesin ne yaptığını zaten görüyor biliyor. Bir kez daha Irak ve Suriye’de Allah Mehmetçiğimizin ayağına taş değdirmesin diyoruz.”

“Fotoroman bakanın sözlerinin ederi 5 kuruştur”

“İçişleri Bakanlığının bütçe görüşmelerinde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, ana muhalefet liderine hakaret etti ve hakaretler yargıya taşındı. Kılıçdaroğlu’nun avukatı 200 bin liralık dava açtığını duyurdu. Sizin bu konuya ilişkin bir değerlendirmeniz olacak mı?” sorusuna karşılık da Faik Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Meclis’te kendi bütçesi görüşülüyor. Atanmış bakan çıkıyor, sorulara cevap vermek yerine ana muhalefet partisi liderine ağzına geleni söylüyor. Ondan sonra da bütçe plan komisyonundan kaçıp gidiyor. Bu hakaretler kabul edilemez. Aslında bu fotoroman bakanın sözlerinin ederi 5 kuruştur. Bugüne kadar da bu kadarlık dava açılmıştı fakat bunlarda 5 kuruşluk anlayış olmadığı artık ortaya çıkmıştır. Bu sefer Sayın Genel Başkanımız anlayacakları dilden konuşmuştur. 200 bin liralık tazminat davasını açmıştır. Belki biraz kendilerine çeki düzen verirler.”

/rd/

İlginizi çekebilir