CHP, İstanbul’da meydana gelen patlamanın ardından internet ağlarına bant daraltma talimatı veren BTK hakkında suç duyurusunda bulunacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), İstanbul’da meydana gelen patlamanın ardından internetin ‘yavaşlatıldığını’ açıkladı. Çok sayıda kullanıcı saatlerce sosyal medya platformlarına erişim sağlayamadı internetin yavaşlatılması endişelere neden oldu.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’nün, Taksim’deki patlama için başsağlığı mesajını kısıtlama getirdiği Twitter’dan yazmasına da tepki göstererek, “Ülkenin en büyük şehrinin merkezinde bir patlama olmuş. İnsanlar ölmüş, yaralanmış, herkes merak içinde ama toplumun buna ilişkin haber alma hakkı yok. Neden? BTK Başkanı uygun görmüyor da ondan. Ama kendisi başsağlığı mesajını Twitter’dan yayımlamayı biliyor” dedi.

‘BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL’

Benzer haberler

Azerbaycan’dan İran’a nota

Bant daraltma kararı alan BTK hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirten CHP’li Tekin, “BTK, kendilerine verilen görevi yetkisi dışında kullanarak insanların temel hak ve özgürlüklerini ellerinden almışlardır. BTK İstiklal Caddesi’ndeki terörist saldırının ardından Twitter’a girişi kısıtladı” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak BTK Başkanı başsağlığı mesajını Twitter’dan yayımladı. İlgili kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ‘görevi kötüye kullanma’, ‘bilişim sistemlerinin işleyişini engelleme’ ve ‘haberleşmenin hukuka aykırı yollarla engellenmesi’ suçlarını düzenleyen hükümleri uyarınca cezalandırılmalarını talep edeceğiz. Burası muz cumhuriyeti değil, Türkiye Cumhuriyeti. AKP’nin seçim ofisi gibi görev yapamazsınız. Herkes milletin haber alma hürriyetine saygı gösterecek. Bu uygulama açıkça sansürdür, hukuka ve kanuna aykırıdır.”

/t24/

İlginizi çekebilir