CHP, 49 kayyım belediyesinin harcamalarını sordu; sadece bir belediyeden cevap geldi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, bilgi edinme yasası kapsamında kayyım atanan 49 belediyeye üç aylık temsil ve ağırlama giderlerini sordu.

Kanuna göre 15 gün içerisinde cevaplandırılması gereken bilgi edinme başvuruları için iki ay bekleyen Hakverdi’ye sadece Batman Belediyesi cevap verdi.

‘SADECE BATMAN BELEDİYESİ GÖNDERDİ’

Konu ile ilgili yaptığı açıklamada Hakverdi şöyle konuştu:

 

 

‘BİN 57 PROJEYE 2,4 MİLYAR TL YATIRIM’

Kimi zaman makam odalarına yaptırılan lüks banyolarla, kimi zaman yaptırılan ve tepki sonrası kaldırılan karpuz heykelleri gibi estetik bir değeri olmayan ve kentin tarihi dokusuna uymayan projelerle, kimi zaman da bakanlık ve külliye için alınmış lüks hediyelik eşyalarla gündeme gelen kayyım belediyelerinin, ne kadar harcama yaptığını İçişleri Bakanlığı’na sorduk. Gelen cevapta kayyım atanan belediyelerin göreve getirildiği günden itibaren bin 57 projeye 2,4 milyar TL yatırım yaptığı bilgisine yer verildi.”

‘KAYYIMLAR MİLLİ İRADE GASPIDIR’

Hakverdi, belediyelere atanan kayyımların belediye bütçelerinin nereye harcandığını açıklamaları gerektiğine vurgu yaparak, “Ülkemizdeki birçok kurum gibi kayyım atanan belediyeler de şeffaflıktan uzak, denetimden yoksun ve halkı hiçe sayan yönetim anlayışı ile yönetilmektedir. Halkına değil Saray’a bağlı bu yönetim anlayışı kabul edilemez” dedi.

/demokrathaber/

İlginizi çekebilir