CHP ‘128 milyar dolar nerede’ sorunun cevabı için TBMM’de genel görüşme talep edecek

Savcılık, Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak döneminde dövizi sabit tutmak için harcandığı belirtilen 128 milyar doları sorgulayan afişleri ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ saydı. Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde reklam panolarına asılan ‘128 milyar dolar nerede?’ yazılı afişler indirilirken “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle soruşturmalar başlatıldı. 

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) yapılan açıklamaya göre, partili milletvekillerinin bir süredir sosyal medya hesaplarından paylaştığı ve açıklamalarında dile getirdiği “Merkez Bankası’nda 128 milyar dolar açık olduğuyla ilgili” haberleri görüşmek üzere TBMM’de genel görüşme talep edilecek.

CHP’den konuyu ilk kez Ocak ayında, partinin İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun, Merkez Bankası’nın geçen yıl yaklaşık 128 milyar dolarlık döviz rezervinin satış yoluyla eritilmesine ilişkin iddiaları TBMM gündemine taşımıştı.

Benzer haberler

İspanyol müzisyen Ara Malikian’ın konseri iptal edildi

Zelenskiy: Gerçeklerle yüzleşmeliyiz; savaşı bitirmek için…

19 Şubat Cuma günü de partinin Twitter hesabından “Merkez Bankası’nın 128 milyar doları kayıp ama sorumlusu ‘damat’ firarda” başlıklı bir video paylaşılmıştı.

Bunun üzerinde eski Hazine ve Maliye Bakanı, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın avukatı, CHP’ye 500 bin TL’lik tazminat davası açacaklarını açıklamıştı.

22 Şubat günü AKP’nin İzmir İl Kongresi’nde konuşan Erdoğan da, “CHP, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı ve onun nezdinde tüm ailemle birlikte şahsımı hedef alan bir kampanya yürütüyor. Bu iş artık siyaset boyutunu aşıp bir insan olarak temel hak ve özgürlüklere de, özellikle de ailemize saldırı boyutuna varınca ağızların payını vermek de üzerimize vacip oldu.” diyerek döviz rezervinin “göreve geldikleri gün 27,5 milyar dolardan bugün 95 milyar dolara yükseldiğini” savunmuştu.

/bbc/

İlginizi çekebilir