Charlie Hebdo, İran’daki direnişe destek amaçlı #MollahsGetOut (Molla defol) etiketiyle karikatür yarışması başlattı

ayınladıkları karikatürler nedeniyle 2015 yılında 11 kişinin katledildiği 11 kişinin de yaralandığı bir silahlı saldırıya maruz kalan Fransız Hiciv Dergisi Charlie Hebdo, #MollahsGetOut (Molla defol) etiketiyle uluslararası bir karikatür yarışması başlattığını duyurdu.

İRAN HALKIN YANINDA SAF TUTMA ÇAĞRISI

Başlatılan yarışmayla ilgili dergi tarafından şu açıklama yapıldı: “Charlie Hebdo, İran İslam Cumhuriyeti’nin dini liderinin karikatürlerinin yarışacağı uluslararası bir yarışma başlatıyor. Gerici ve hoşgörüsüz dini baskının simgesi olan Ali Hamaney, yalnızca kendisine gerçekten boyun eğmek isteyenlerin dini ‘lideridir’. Karikatüristler bu başka bir çağdan kalmış dini liderle alay ederek onu tarihe gömmeli ve İran’da özgürlüğü için direnen halkların yanında olmalıdır. Hamaney’in bir İslam Cumhuriyeti yaratmaya yönelik siyasi hırsı hezimete uğradı ve modern bir toplumu dini esaslarla yönetmeye çalışmanın saçmalığını tüm dünyaya göstermiş oldu. Her insanın arzuladığı özgürlük, arkaik dini düşünce ve sözde manevi otoriteye boyun eğmez! Ali Hamaney bunun en acınası örneğidir! Öyleyse çizmeye başlayın ve Ali Hamaney’in İran halkına zulmeden son dini lider olmasında katkınızı sunun!”

KAZANAN ÇİZİM DERGİDE YAYINLANACAK

Profesyonel olarak basında çalışan karikatüristler gibi, her yaştan profesyonel olmayan karikatüristlere de açık olan yarışmaya eserlerin teslimi, 9 Aralık 2022 tarihinde başladı ve 30 Aralık tarihine kadar sürecek. Çizimlerin 9 Aralık’ta Fransa saatiyle 18.30’a kadar (Türkiye saatiyle 20.30) mollasgetout@charliehebdo.fr adresine gönderilmesi gerekiyor. Yarışmanın kazananı, Charlie Hebdo dergisinde yayınlanacak.

(Mezopotamya Ajansı)

İlginizi çekebilir