CENTCOM: Kızıldeniz’de Husiler’e ait 3 tekne batırıldı

ABD donanmasının İran’ın desteklediği Husiler’e ait üç tekneyi batırdığı Kızıldeniz’de gerilim yüksekliyor…

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Pazar günü İran’ın desteklediği Husi militanlarının Kızıldeniz’de konteyner gemisi Maersk’e yönelik saldırısının püskürtüldüğünü ve üç teknenin batırıldığını açıkladı.

Açıklamaya göre, USS Eisenhower ve USS Gravely’den helikopterler, aldıkları yardım çağrısının ardından, saldırının püskürtülmesi için geminin güvenlik ekibine katıldı.

Maersk, saldırının ardından Kızıldeniz’de seyrüseferi 48 saatliğine durdurduğunu açıkladı.

Kızıldeniz’de yaşanan bu olayla ABD ordusu ve Husi savaşçıları ilk kez doğrudan askeri olarak karşı karşıya gelmiş oldu.

Beyaz Saray: Husileri ciddiye alıyoruz

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Carine Jean-Pierre, “Husiler silahlı bir örgüttür ve biz bu konuyu ciddiye alıyoruz”  açıklamasında bulundu.

Sözcü “Başkan (Biden), gerekirse kendimizi savunmaya hazır olduğumuzu ancak yurt dışındaki operasyonların ayrıntılara girmeyeceğimizi söyledi” ifadelerini kullandı.

ABD ordusu, 19 Ekim 2023’ten bu yana Kızıldeniz’deki uluslararası gemilere 24 kez saldırıldığını ve 17 Husi insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı.

Uluslararası Deniz Ticaret Odası’na göre dünya ticaretinin %12’si Kızıldeniz üzerinden yapılıyor ve her yıl en az 17 bin ticari gemi Kızıldeniz’den geçiyor.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasser Kanani, “ABD ve İngiltere’nin Kızıldeniz’deki faaliyetleri, iki ülkenin bölgede, özellikle de Kızıldeniz’de istikrarsızlık yaratmadaki rolüyle uyumludur. Bu tür hareketler bölgesel istikrara fayda sağlamayacaktır” dedi.

İran yanlısı silahlı grupların tekrarlanan saldırıları, bir dizi denizcilik şirketini saldırılardan kaçınmak için Kızıldeniz’deki rotalarını daha uzun rotalara değiştirmeye zorladı. Saldırılar ardından en büyük denizcilik şirketlerinden dördü faaliyetlerini askıya aldı.

/ Kaynak: VOA /

İlginizi çekebilir