Cenevre’de Rojava Özerk Yönetiminin de katıldığı IŞİD toplantısı düzenlendi

Cenevre’de 29-30 kasım tarihlerinde; birçok ülke temsilcisinin yanı sıra Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim temsilcilerinin de katıldığı IŞİD konulu uluslararası bir toplantı düzenlendi. 

Özerk Yönetim temsilcisi olarak toplantıya katılan Dış İlişkiler Dairesi Eş Başkanı Bedran Çiya Kurd toplantıda bir çok önemli konunun ele alındığını söyledi. Kurd, görüşülen konuların başında terörle mücadele çabalarını güçlendirmenin yollarının olduğunu belirtti.

Rojava Gündemi’nin haberine göre Kurd toplantıda, IŞİD’in ortadan kaldırılması amacıyla siyasi, insani ve hukuki boyutlar da dahil olmak üzere çeşitli düzeylerde kapsamlı çabalara odaklanma ihtiyacı olduğunu ve askeri çabaların tek başına bu örgütü kalıcı olarak ortadan kaldırmak için yeterli olmadığını vurguladı.

Benzer haberler

Yazıcıoğlu: HÜDA-PAR Hizbullah’tan, DEM Parti…

Şengal: SİHA saldırısında bir kişinin hayatını kaybettiği…

Toplantıda cezaevlerinde tutuklu bulunan teröristlerin ve ailelerinin kamplardaki koşullarının da ele alındığı bildirildi.

Ayrıca toplantıda terörle mücadele çabalarının güçlendirilmesi ve IŞİD kalıntılarıyla ilgili olarak Özerk Yönetimin karşılaştığı zorluklar da tartışıldı.

Bedran Ciya Kurd, toplantının bu anlamda bir ilk olduğunu, gelecekte de benzer toplantıların yapılacağını bilgisini verdi.

/rojava gundemi/

İlginizi çekebilir