Çavuşoğlu’ndan Mahmur mülteci kampı açıklaması: Bırakın temizleyelim

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mahmur Kampı için, “Temizlenmesi lazım, bırakın temizleyelim” dedi.

Mahmur kampının kapatılması için Irak yönetimi ile görüşmelerinin devam ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, olası bir operasyonu Irak’ın tek başına da yapabileceğini ancak ülkenin kapasitesinin buna imkan vermediğini kaydederek “birlikte yapmayı arzu ederiz” diye konuştu.

Çavuşoğlu, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Mahmur kampı hakkındaki bir soru üzerine Çavuşoğlu, “Mahmur Kampı’nın tam olarak bir Birleşmiş Milletler (BM) kampı olarak nitelendirilemeyeceğini, BM’nin buraya yapılacak insani yardımları koordine ettiğini” belirtti.

Benzer haberler

Çavuşoğlu, “Bu kamp artık bir mülteci kampı olmaktan çıkıp Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi teröristlerin eğitildiği, PKK’nın bir kuluçka kampına dönüşmüştür. Buna bir çare bulmak lazım” ifadelerini kullandı.

Buranın şu anda Irak merkezi yönetiminin sorumluluğunda olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Bunu çözecek olan, tabii, BM’nin de katkı sağlaması lazım, Irak yönetimidir. Burada sivillerle teröristleri ayırmak gerekiyor” diye konuştu.

“Siz yapamayacaksanız biz yapalım”

Çavuşoğlu, “Bu, BM’nin kontrol ettiği bir kamp değil. Ama biz hem BM nezdinde hem Irak nezdinde hem (Kürdistan) Bölgesel Yönetim nezdinde girişimlerimizi yoğunlaştırdık. Biz diyoruz ki, ‘Bunu temizlemeniz lazım. Siz yapamayacaksanız biz yapalım.’ Tıpkı dağlarda yaptığımız gibi” diye konuştu.

/rudaw/

İlginizi çekebilir