Çavuşoğlu’na Yunanistan’dan azınlık tepkisi

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bugün Yunanistan’da Başbakan Mitsotakis ve Dışişleri Bakanı Dendias ile bir araya geliyor. Öncesinde Batı Trakya’daki Türk azınlık haklarıyla ilgili açıklamalarına Yunanistan’dan tepki geldi.

Yunanistan’la ikili ilişkilerin normalleştirilmesi için Atina’ya resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Başbakan Kiryakos Mitsotakis tarafından kabul edilecek ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile bir araya gelecek. Çavuşoğlu resmi görüşmeler öncesi dün Batı Trakya’da Türk azınlık temsilcileriyle biraraya geldi.

Çavuşoğlu,  Batı Trakya’daki temasları çerçevesinde “Haklarını arama mücadelelerinde her daim ve kararlılıkla Türk Azınlığın yanında olduğumuzu vurguladık ve güçlü desteğimizin altını bir kez daha çizdik” açıklamasında bulundu.

Benzer haberler

‘Yeni Bir Dünyanın Elçiliği: Kürdistan’…

Madımak Katliamı Davası kararına tepki: Affetmeyeceğiz

Çavuşoğlu’nun Batı Trakya’daki Müsülman azınlığın haklarıyla ilgli yaptığı Twitter paylaşımları  Yunanistan’ın tepkisini çekti.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Batı Trakya’daki Müslüman azınlığın yaklaşık 120 bin “Yunan vatandaşını” kapsadığı belirtildi. Açıklamada “Türkiye’nin bu gerçeği sürekli çarpıtma girişimleri ve bu vatandaşların haklarının korunmayacağı iddiaları ve ayrımcılık iddiaları asılsızdır ve bunları kesinlikle reddediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Yunanistan’ın, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeye çalıştığı  ancak “uluslararası hukuka saygının bunun için bir ön koşul olduğu” belirtildi.

Dışileri Bakanı Çavuşoğlu, Atina’ya resmi ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, “Yunanistan’a pozitif gündem ile gidiyorum” demişti.

/DW/

İlginizi çekebilir