Çavuşoğlu: Türkiye, Rusya, Suriye ve İran’ın katılacağı dörtlü toplantı 3-4 Nisan’da Moskova’da yapılacak

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye, Rusya, Suriye ve İran’ın katılacağı bakan yardımcısı düzeyindeki dörtlü toplantının bugün ve yarın (3-4 Nisan) Moskova’da yapılacağını açıkladı.

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler’deki 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü Özel Oturumu’na katılmak üzere gittiği New York’ta, bir grup Türk gazeteciyle dış politikadaki gelişmeler konusunda sohbet etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Türkiye ziyaretiyle ilgili soru üzerine Çavuşoğlu, Maraş merkezli depremlerden sonra Türkiye’yi ziyaret etmek isteyen Lavrov’un 6-7 Nisan’da yapacağı ziyarette, ikili ilişkileri görüşme imkanı bulacaklarını söyledi.

Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Geniş anlamda konuşacağımız konular var. İkili ilişkilerin yanı sıra tahıl anlaşmasının uzatılması var. Onunla ilgili perşembe günü (30 Mart) BM Genel Sekreteri ile de bir görüşme yaptık.

Genel Sekreter, Türkiye’nin, özellikle Rusların şikayet ettiği bankaların ödemeleri gibi bazı konularda katkı sağlayıp sağlamayacağını sordu.

Onun üzerinde çalışıyoruz. Rusya, tahıl anlaşmasının 60 gün uzatılmasına ‘evet’ dedi. 120 gün şu anda daha net değil, bunu konuşacağız.”

Lavrov ile görüşmede Suriye, Libya ve diğer bölgesel konuların da ele alınacağını bildiren Çavuşoğlu, Suriye ile ilgili siyasi süreç, göçmenlerin durumu ve depremlerden sonra oraya yapılacak insani yardımların artırılması konularının değerlendirileceğini ifade etti.

“Dörtlü toplantı, 3-4 Nisan tarihlerinde Moskova’da gerçekleşecek”

Çavuşoğlu, “Rusya’nın ev sahipliği ve kolaylaştırıcılığında Suriye ile bir angajman süreci başladı biliyorsunuz. Daha sonra İran da bu sürece dahil oldu. Bazılarınız Mısır’ı ziyaretimizde vardı ve Mısır’da sizlere bakan yardımcıları düzeyindeki toplantının ertelendiğini söylemiştik. Şimdi o toplantının tarihi netleşti. Bakan yardımcısı düzeyinde dörtlü toplantı, 3-4 Nisan tarihlerinde Moskova’da gerçekleşecek.” dedi.

Mısır ile normalleşme sürecinde de son zamanlarda hızlanma olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, ekonomik ve ticari ilişkiler konusunda şimdiye kadar zaten bir problem olmadığını, siyasi ilişkileri de tamamen normalleştirmek için gayret sarf ettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, liderler düzeyinde görüşme için her iki tarafın da tarih üzerinde çalıştığını belirterek, bunun uzaması durumunda büyükelçilerin tekrar atanmasıyla ilgili bir karar alınabileceğini ifade etti.

 

/Ajans/

İlginizi çekebilir