Çavuşoğlu: Putin’in Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir canlı yayında gündeme yönelik açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Putin’in Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, İstanbul’da gerçekleşen Rusya ve Ukrayna müzakerelerini işaret ederek, “Burada önemli bir mesafe kat edildi. Sonuçta ciddi konuları kim müzakere edecek; Dışişleri Bakanları bir araya gelecek daha sonra liderler bir araya gelecek. Biz Dışişleri Bakanları’nın bir araya gelmesi için çalışıyoruz. Hem Kuleba hem Lavrov ile mesajlaştık. Kesin bir tarih vermemiz mümkün değil ama 1-2 hafta içinde daha üst düzeyde bir görüşmenin olabileceğini söylemişlerdi” dedi.

‘Bir iki hafta içinde üst düzey bir görüşme olabilir’

Dışişleri Bakanı şöyle devam etti: “Zamanlama konusunda işte bu İstanbul’daki toplantıda Ukrayna tarafı teklifini yazılı olarak iletti. Rus heyeti de Putin’e götüreceklerini söylediler. Bu çerçevede atılacak adımlar; yani iki taraf arasında varılabilecek mutabakatlara bağlı. Kesin bir tarih vermemiz mümkün değil ama 1-2 hafta içinde daha üst düzeyde bir görüşmenin olabileceğini söylemişlerdi.

Ben zaten Cumhurbaşkanımızın talimatıyla iki tarafı da ziyaret ettim. Putin’in Türkiye’ye gelme durumu var, bir tarih bekliyoruz. Savaşın tam yoğun olduğu bir dönemde, kalıcı bir ateşkes konusunda adımlar atılırken ne zaman gelebileceği konusunda bir şey söylemek mümkün değil. Gitmişken her iki tarafa da gitmek lazım ama Dışişleri Bakanı Lviv’de olduğu için gittim ve görüştüm. Putin’in Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz”

İşte Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarının satırbaşları:

  • Türkiye’nin her iki tarafı bir araya getirmesi, o toplantılarda Türkiye’nin de olmasını her iki tarafın da istemesi Türkiye’ye duyulan güvenin göstergesidir.
  • Belarus’ta müzakere eden taraflarla sürekli temas halinde olmamız, Moskova ve Lviv’i ziyaret etmemiz ve sonunda da İstanbul’da müzakerecileri bir araya getirmemiz. Artık bazı konuların tartışılmadığını görüyoruz.
  • Biz tarafsız politika uygulayacağız diyor Ukrayna ama bize güvencelerin verilmesi de gerekiyor diyor.
  • Rusya diliyle ilgili tartışma yok.
  • Silahtan arındırılması gibi konular artık göreceli olarak daha az tartışılıyor. Kırım’ın ve Donbass’ın bölgesinin statüsü ne olacak? Bu konuda karar vericiler liderler. Sahada tam bu kararların yansımasını görmüyoruz. Taktik, manevra diyenler var, biz de temkinliyiz çünkü 35 günü geçtik. Türkiye’de olması yönünde bir karar aldılar. Burada önemli bir mesafe kat edildi.
  • Sonuçta ciddi konuları kim müzakere edecek; Dışişleri Bakanları bir araya gelecek daha sonra liderler bir araya gelecek. Biz Dışişleri Bakanları’nın bir araya gelmesi için çalışıyoruz. Hem Kuleba hem Lavrov ile mesajlaştık.
  • NATO ve AB içinde artık Türkiye’ye yönelik (savunma alanındaki) kısıtlamaları kaldıralım arayışı ağır basmaya başladı

/Ajans/

İlginizi çekebilir