Buldan: Söz veriyoruz, hayal ettiğiniz ülkeyi mücadeleyle yaratacağız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Erzurum Karayazı’da düzenlenen halk buluşmasında konuştu. Buluşmaya Milletvekilleri Hüda Kaya, Murat Çepni, Sıddık Taş, MYK ve PM üyeleriyle parti yöneticileri de katıldı.
Buldan, şunları söyledi: 

Gelê me yê hêja gelê me yê delal hun bixêr hatine sen seran serçavan hatine. Karayazı, bir kez daha Karayazılığını yaptı. Bu güzel görüntü, bu kararlı duruş Ankara’ya cevaptır.

Edirne’den Hakkari’ye her yerde olmaya devam edeceğiz

Onların mecalleri kalmadı. Artık halkımız baskılara meydan okuyor. Halkımız bu baskılara meydan okumakla da sınırlı kalmıyor; partimiz HDP’ye sahip çıkıyoruz diyor, biz Kürdüz diyor. Biz her türlü baskıya karşı ayakta kalmasını bilen, hakkını hukukunu isteyen bir halkız diyor. Bugün Kürt halkı yalnız değil. Yanımızda yoldaşlarımız, dostlarımız, bileşenlerimiz, ittifaklarımız var. Hüda Kaya’mız, Murat Çepni’miz, Sıddık Taş’ımız var. Biz bu yoldaşlarımızla Türkiye halklarının geleceğine dair, yarınlarına dair önemli kararlar alıyoruz. Bir seçim sürecine yaklaşıyoruz. Bu seçim süreci Türkiye tarihini değiştirecek olan bir süreç. Seçimler Türkiye açısından kritik. Seçilecek olan başkan ve milletvekilleri de Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan insanlar olacak. O yüzden bizler HDP olarak yollardayız. Edirne’den Hakkari’ye, Ağrı’dan Kars’a, İstanbul’dan Karayazı’ya kadar her yerdeyiz, her yerde olmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.

Kendi geleceklerini garanti altına almak için ülkeyi yoksulluğa sürüklüyorlar

AKP ve küçük ortağı MHP’nin tam 7 yıldır acımasızca HDP’ye karşı bir müdahalesi var. Baskısı var. Engellemesi var. Ve her türlü zorbalığı, her türlü zalimliği HDP üzerinde uygulayan bir yönetim anlayışı var. AKP hükümeti bugün bütün bu uyguladığı haksızlık ve hukuksuzlukları HDP’nin siyasetinden rahatsız olduğu için yapıyor. Bu kadar zalimliği, zorbalığı demokratik siyaset yürüten bir partiden rahatsızlık duyduğu için yapıyor. Çünkü onlar karanlıktan, talandan, yolsuzluktan besleniyorlar. Onlar hırsızlıkla geçiniyorlar. Bu ülkenin bütün kaynaklarını 5’li çetelere aktarmakla geçiniyorlar. Kendi geleceklerini garanti altına almaya çalışıyorlar. Ama Türkiye’yi açlıktan, yoksulluktan, sefaletten ve ekonomik krizin içerisine sürüklemekten geri durmuyorlar.

Onların hukuksuzluğunu yüzlerine vuran tek parti HDP

Bugün Türkiye’de açlığın, yoksulluğun ve sefaletin en derin yaşadığı yerlerden birisidir Karayazı. Esnafın halini, çiftçinin halini, işçinin halini bugün Karayazı halkı çok iyi biliyor ve derinden yaşıyor. İşte kendi geleceklerini garanti altına alan AKP-MHP ittifakı halkın geleceğiyle ilgilenmiyor. Halk yoksulluk mu yaşıyor, açlık mı yaşıyor, sefalet mi yaşıyor umurlarında değil. Onları ilgilendiren tek şey HDP’nin varlığı ve kendi gelecekleri. Çünkü biliyorlar ki HDP her yerde onların haksızlığını ve hukuksuzluğunu yüzlerine vuran tek parti.

AKP rejiminin önündeki tek engel HDP’dir

Bunun için bizimle bu kadar uğraşıyorlar. Bunun için cezaevleri HDP’lilerle dolu. Bunun için bütün belediyelerimize kayyım atadılar. İşte bunun için HDP’ye kapatma davası açtılar. Bunun için Kobani Kumpas Davasını yürütüyorlar. Bunun için vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmayı gündemlerinden düşürmüyorlar. Neden? Çünkü AKP rejiminin önünde tek engel HDP’dir. Ama şunu bilsinler ki engel olmaya devam edeceğiz. Onlara biat etmeyeceğiz, asla diz çökmeyeceğiz. Bu kadar rahatsız olmalarını elbette ki anlıyoruz. Çünkü HDP onların önündeki en büyük engel olmaya devam edecek.

Kimse 90’lı yılların kabadayılığını yapmasın, Türkiye’nin 90’lı yılları yaşamasına asla izin vermeyeceğiz

Ancak 6’lı Masada da bize saldıranlar var. Dün bir açıklama yaptım Ardahan’da bunun üzerine bana bir cevap yazdılar. Söylemeye devam edeceğiz. Bu ülke faili meçhulleri unutmadı, unutmayacak. Bu ülke köy yakmaları yıkmaları unutmadı, unutmayacak. Bu ülke 12 Eylül dönemlerinde işkence tezgahlarında Kürtlere uygulanan zulmü unutmadı, unutmayacak. Kürtlere dışkı yedirildiğini unutmadı, unutmayacak. Hiç kimse 90’lı yılların kabadayılığına soyunmasın, 90’lıların ve geçmişin unutulmasına izin vermeyeceğiz. Onlar da bu kurnazlığı yapmasınlar. Kürtler her zaman geçmişi hatırlar. Bundan sonra da hatırlayacak. Biz artık 90’lı yılları yaşamak istemiyoruz. Biz 90’lardaki faili meçhullerin tekrardan bu ülkeye gelmesine asla izin vermeyeceğiz. Çünkü bizim yolumuz demokrasi yoludur, bizim yolumuz barış yoludur, bizim yolumuz adalet yoludur. Bu ülkeye adaleti de barışı da özgürlükleri de getireceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

İki tane ittifak var biliyorsunuz. Bu her iki ittifakın da başta Kürt sorunu olmak üzere bu ülkenin sorunlarını asla çözecek yerden baktıklarını görmüyoruz. Her iki kutup da Alevi sorununa, Kürt sorununa, demokrasi sorununa, kadınların sorununa, gençlerin geleceğine dair hiçbir somut adım atmadılar. Somut projelerini ortaya koymuyorlar. Dolayısıyla Türkiye halkları başta Kürtler, ezilenler, ötekileştirilenler, yok sayılanlar olmak üzere, bu her iki kutba de ne mahkûm ne de mecburdur. Bizim Üçüncü Yolumuz var. Emek ve Özgürlük İttifakımız var. Kürt sorunun çözüldüğü, Alevi toplumunun eşit yurttaşlık hakkına sahip olduğu, kadınların katledilmediği, gençlerin geleceğine güvenle baktığı bir Türkiye’yi getirecek olan ittifak Emek ve Özgürlük İttifakıdır.

Söz veriyoruz, hayal ettiğiniz ülkeyi mücadeleyle yaratacağız

İşte biz seçimlere bu saiklerle hazırlanıyoruz. Yani Türkiye’nin geleceğine damga vuracak, demokrasi sorununa da diğer bütün sorunlara da çözüm bulacak projelerle birlikte seçimlere hazırlanıyoruz. Çünkü çözüm gücü biziz. Çözüm gücü bugün Türkiye’de HDP’dir ve çözüm gücü olmaya da devam edeceğiz. Biliyoruz ki bu ülkenin bize ihtiyacı var. Türkiye toplumunun bize ihtiyacı var. Türkiye’de yaşayan halkların, kadınların, gençlerin bizlere ihtiyacı var. Söz veriyoruz size; hayal ettiğiniz bir Türkiye’yi ve yarınları hep birlikte mücadelemizle ve direnişimizle hayata geçireceğiz.

Büyük haksızlıklar yapıyorlar. Herkes bunun farkında. Sizin seçtiğiniz belediye eşbaşkanlarınızı görevden aldılar ve yerlerine kayyım atadılar. O kayyımlar bugün sanki seçmiş olduğunuz belediye başkanlarıymış gibi görevlerinin başına geçmişler. Görev demeyelim de atandıkları yere gelmişler.

Kayyımlar Ankara’ya yayan gidecek, şimdiden Saray’da kendilerine koltuk bulsunlar

Karayazı halkı kararlı. Bir dahaki yerel seçimlerde kayyımlar arabayla değil yürüyerek Ankara’ya gidecek. Gidip sarayda kendilerine yer arasınlar. Gidip sarayda kendilerine koltuk bulsunlar. Karayazı halkı kendi iradesini seçer. Karayazı halkı kendi belediye eşbaşkanlarını seçer. O yüzden hiç kimse önümüze engel olarak çıkamayacak. Var olduğumuz sürece bir kez daha yerel seçimlerde de üstün başarılara sahip olacağız. Ama onun öncesinde genel seçimler var. Biraz önce ifade ettiğim tarihi seçimler var. Erzurum’da da milletvekili çıkaracağımız bir potansiyelimiz var. Karayazı bunu gösteriyor, siz bunu gösteriyorsunuz. Erzurum’dan da milletvekili arkadaşlarımızı mutlaka seçeceğiz. Şu anda anketler bizi yüzde 15’in üzerinde gösteriyor ama biz rehavete kapılmıyoruz, gece gündüz çalışıyoruz.

Seçime kadar hepinizi birer parti yöneticisi gibi çalışmaya davet ediyoruz

Sizlerin birer eşbaşkan olarak, milletvekili olarak, birer yönetici olarak girmediğiniz ev, dokunmadığınız yürek, sıkmadığınız el asla kalmasın. Durmak yok, seçimlere kadar çalışacağız. Kazanacağız, büyük kazanacağız büyük başaracağız. Hepinize bu yoğun ilginizden dolayı ayrı ayrı teşekkür edi

İlginizi çekebilir