Buldan: Soylu’nun iddiası gerçek dışıdır ve kara propagandadır

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, TBMM Genel Kurulu’nda Gare operasyonu ile ilgili konuşmasında, “alıkonulan bir askerle ilgili” olarak söylediğini iddia ettiği sözlerin “gerçek dışı” olduğunu açıkladı.

Soylu, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında Buldan’a yönelik “Öznur Çalık, çocuklar kaçırıldığı zaman Pervin Buldan’ı aradı. Pervin Buldan, ‘Biraz misafir edecekler, sonra bırakacaklar’ dedi” iddiasında bulunmuştu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Buldan, Soylu’nun sözlerini şu ifadelerle yalanladı:

Benzer haberler

ABD Dışişleri Bakanı Blinken Pekin’e yapacağı ziyareti…

Putin, Güvenlik Konseyi ile ‘terörle mücadele’…

“Bugün Meclis Genel Kurulu’ndaki Garê’ye ilişkin görüşmeler sırasında İçişleri Bakanı, ismimi kullanarak, alıkonulan bir askerle ilgili, bir AKP milletvekiline ‘Biraz misafir edecekler. Bırakacaklar’ dediğimi iddia etmiştir. “AKP Milletvekili Öznur Çalık, Grup Başkanvekili olduğum dönemde beni aradı ve alıkonulan bir askerin annesinin kanser hastası olduğunu ve oğlundan haber almak istediğini aktardı. Müzakere ve çözüm sürecinin devam ettiği bir dönemdi.

Konuyla ilgili olarak eğer bir bilgiye ulaşılabilirse mutlaka paylaşacağımı kendisine ifade ettim. Alıkonulan askerin sadece sağlığının iyi olduğu yönünde bir bilgiye ulaşıldı ve Çalık’a ‘Sağlığı iyiymiş. Umarım en kısa zamanda bırakılır. Biz elimizden geleni yapıyoruz’ şeklinde bir paylaşımda bulundum. “Aramızda geçen diyalog bundan ibarettir. Bunun dışındaki iddialar asla doğru değildir.”

 

/t24/

İlginizi çekebilir