Buldan: Meydanlarda parmak sallayanlar son 5 günde yaşanacaklardan sorumludur

Yeşil Sol Parti, seçim çalışmaları kapsamında Kars’ta bir miting düzenledi. Mitinge HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve milletvekili adayları katıldı.
Burada konuşan Buldan, şunları söyledi:
Gelê me yê hêja gelê me yê delal, gelê Qersê ciwan û dayikên qersê hûn bixêr hatine serseran serçavan hatine. Ez we hemûyan bi rêzdarî slav dikim. Carek din dibêjim hûm bi xêr hatine ser seran serçavan hatine. Sevgili Karslılar hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. Bu coşkunuzdan, bu dik ve kararlı duruşunuzdan dolayı hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. Hoş geldiniz, baş göz üstüne geldiniz. Burada yaşayan bütün halklarımıza Türk’üne Kürt’üne, Terekeme’sine Azeri’sine hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün Kars önemli bir miting yapıyor. Arkadaşlarım Kars tarihinin en kalabalık mitingi olduğunu söylüyorlar. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum, sizlere de saygılar sunuyorum. Sözlerime başlarken İstanbul Kadıköy’de bir ırkçı saldırı sonucu yaşamını yitiren Cihan Aymaz’ı saygıyla ve minnetle anıyorum. Bu ırkçı saldırılara sebep olanları, bu saldırıları teşvik edenleri bir kez daha kınıyorum. Onların bu ırkçı saldırılarına da kutuplaştırma ve insanları birbirinden ayırma politikalarına da artık son vereceğimiz tarih 14 Mayıs tarihidir.

Meydanlarda parmak sallayanlar son 5 günde yaşanacaklardan sorumludur

Şimdi meydanlarda hakaret edenler, parmak sallayanlar, tehdit edenler, ırkçı söylemlerde bulunanlar son 5 gün içinde yaşanacaklardan sorumludurlar. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin iki gün önce yaptığı açıklamayı nefretle ve şiddetle kınıyorum. “Kılıçdaroğlu’nun ortaklarına ya müebbet ya da bedenlerine birer kurşun” dedi. Bu çok talihsiz bir açıklama. Arkasından ne oldu? Dün Erzurum’da Ekrem İmamoğlu’na taşlı saldırı gerçekleşti. Yeşil Sol Parti’nin Tarsus’ta aracı taşlandı. Bugün Trabzon’da CHP milletvekillerine saldırı gerçekleşti. İşte bu ırkçı söylemlerin gerçekleşen bu saldırıların arkasında olduğunu, sorumluluğun da bunları söyleyenlere ait olduğunu belirtmek isterim. Bu saatten sonra insanlarımızın ayağına taş değse, kılına zarar gelse bütün bunların sorumlusu bu söylemlerdir, bunları söyleyenlerdir.

Huzurun, refahın, barışın ve geleceğimizin teminatı artık Yeşil Sol Parti’dir

Bunlar kaybettikçe saldırmaya başlıyorlar ve saldırdıkça kaybedeceklerini ne yazık ki bilmiyorlar. Kürt’e karşı düşmanlıklarını, demokrasiye karşı düşmanlıklarını, kadınlara karşı düşmanlıklarını, muhalefete karşı düşmanlıklarını artık çok gizlemiyorlar. Açık açık söylüyorlar. Televizyon programlarında, mitinglerde, meydanlarda söylüyorlar. Ama biz bu düşmanlığa asla izin vermeyeceğiz! Türkiye halklarının bir arada yaşamasının, kardeşliğin, huzurun, refahın ve barışın, geleceğimizin teminatı artık Yeşil Sol Parti’dir. Biz bu ülkenin güvencesiyiz. Biz bu ülkenin teminatıyız. Onları kendi içlerinde düşmanlıkları ile baş başa bırakıyoruz. Biz tüm Türkiye halklarıyla barış içinde, refah ve huzur içinde yaşayacağız. Kars buna en güzel cevaptır. Kars halkı yüzyıllardır barış içinde bir arada yaşamıştır ve bundan sonra da böyle yaşamaya devam edecek.

Yeşil Sol Parti bayrakları, sloganları ve verdiği mesajlarla Türkiye’nin yerinde

Sevgili Karslılar, gittiğimiz her yerde aynı coşku var, aynı kararlılık var. Dün Manisa’da, ondan önceki gün Erzurum’daydık. Bugün Kars’tayız, yarın Iğdır’da olacağız. Görüyoruz ki Yeşil Sol Parti bayrakları, sloganları ve verdiği mesajlarla Türkiye’nin yerinde. Türkiye’nin her yerinde aynı hava var. Elbette Selo’ya da Figen’e de Gültan’a da Ayla’ya da özgürlük. Bu ülkede düşüncelerinden dolayı cezaevlerinde olan arkadaşlarımıza özgürlük talebi 14 Mayıs’tan sonra gerçekleşecek.

Erdoğan kendisini peygamber sanıyor, dini istismar edenler 14 Mayıs’ta bu halktan cevabını alacak

Sevgili Karslılar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın söylediklerini her gün TV’lerde izliyorsunuz. Son olarak dediği şey şudur, “Ben Allah’tan talimat alıyorum”. Kendisini peygamber zannediyor. Dini siyasete alet etmekten ne yüzü kızarıyor ne de utanıyor. Dini istismar edenler 14 Mayıs’ta bu halktan cevabını alacak. Erdoğan ayrıca diyor ki “Bana bir iktidarlık süre tanıyın, bir iktidarlık daha yol açın”. Bir daha iktidar olmayı istiyor. Yolsuzluk yapmak için, hırsızlık yapmak için, hukuksuzluk yapmak için istiyor. 21 yıldır bu ülkede hırsızlığı, yolsuzluğu, açlığı, yolsuzluğu, sefaleti Türkiye halklarına reva görenler bir kez daha iktidara gelme peşindeler. Gelip Kars halkıyla bir gün konuştular mı, Kars halkının derdini dinlediler mi? Kars esnafının, işçisinin, gençlerin, kadınların ne derdi var? Geçim sıkıntısı var mı? Bütün bunları dinlemediler. Saray’ın pencerelerinden Kars’a bakmak onlara daha kolay geliyor. Peki, Saray’ın penceresinden Kars halkının ne yaşadığı, ne yediği, ne içtiği görülebiliyor mu? Soğan alabiliyor mu, patates alabiliyor mu, esnaf siftah yapabiliyor mu, çiftçi üretim yapabiliyor mu? Bunları görmezler, göremezler. Çünkü o pencereden Türkiye tozpembe görünüyor. Ama o biz o perdeyi 14 Mayıs tarihinde ampulleriyle birlikte söküp atacağız.

Kars’ta demokrasi 3 – faşizm 0

Sevgili arkadaşlar bunların Allah’tan korkusu yok, bunların içinde Allah korkusu yok. Bunların içinde insan sevgisi yok. Bunlarda sadece kötülük var, zalimlik var, zulüm var. Sadece korktukları şey koltuklarından olmak ve seçim sandıkları. Ama artık korkunun ecele faydası yok! Kars halkı onları gönderecek. Şimdi Yeşil Sol’u parlamentoya en güçlü şekilde göndermenin zamanı. Biz 100 vekil hedefledik. Bu 100 vekilin 3’ü zaten Kars’tan gelecek. Gülistan vekilimiz iki arkadaşımızla birlikte parlamentoya gidecek ve Kars halkının 3 temsilcisi olacak. Bu 3 temsilci sizin sesiniz ve sözünüz olacak, iradeniz olacak, sizin kararlarınızı her yerde ifade edecek. Ama şimdi esas söz sizde. Kars halkı söz verecek. 3 vekilimizi parlamentoya göndermeye söz veriyor musunuz? O zaman ben de diyorum ki Kars’ta demokrasi 3 – faşizm 0. Kars halkı iradesine sahip çıkacak. Ancak Karslıların mevsimlik işçi olarak,  inşaat işçisi olarak batıda metropollerde çalıştıklarını biliyoruz. Bir duyarlılık ve bir irade istiyoruz. Kars halkı dışarıda yaşayan bütün akrabalarınızın, yakınlarınızın, çocuklarınızın oy kullanmak için mutlaka Kars’a gelmelerini sağlayın. Partimizle irtibata geçin. Arkadaşlarımız bunun hazırlığını yapıyorlar. Her bir gencimizi, çalışanımızı oy kullanmak için Kars’a davet ediyoruz.

14 Mayıs’a “darbe” diyenlere Kars’tan hep birlikte demokrasi dersi verelim

Gelin mührünüzü Yeşil Sol’un altına basın. Yeşil Sol Türkiye’nin umududur. Yeşil Sol demokrasinin teminatıdır, bu ülkede güvencedir. Yeşil Sol parlamentoda büyük bir güçle temsiliyet sağlayacak. Bir oy Yeşil Sol’a, bir oy faşizmi göndermeye gidiyoruz. Yani diğer oyumuz Kemal Kılıçdaroğlu’na. Şimdi kazanma zamanı, başarma zamanı. Bu başarının sizlerin elinde olduğunu biliyoruz. Gece gündüz çalışın, 4-5 gün uyumasak da bir şey olmaz. Gitmedik ev, tutmadık el, dokunmadık yürek bırakmayın. Herkesin kapısını çalın, herkesten oy isteyin, herkese Yeşil Sol’u mutlaka tanıtın. Sizlere “14 Mayıs darbe tarihidir” diyenlere bir demokrasi dersini sandıkta hep birlikte verelim. Çünkü 14 Mayıs’a darbe diyenler var. Çünkü kafaları sadece darbeye çalışan bir iktidar var. Onlar darbeleri iyi bilirler. Kars halkına nasıl darbe yapıldığını iyi bilirler. Kars halkının belediye eşbaşkanlarını görevden alıp yerine kayyım atamasını iyi bilirler. Onlar eğer Kenan Evren yaşamış olsaydı Evren’i cumhurbaşkanı adayı yaparlardı. Çünkü zihniyetleri aynı. Ama biz darbelere de faşizme de kötülüklere de zulme de hukuksuzluklara da 14 Mayıs’ta hep birlikte son vereceğiz. Hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Kazanacağımıza yürekten inanıyorum. Ben Kars halkından 14 Mayıs’ta büyük bir müjde bekliyorum. 3-0 müjdesini sizlerden bekliyorum. Yolunuz ve yolumuz açık olsun. An serkeftin an serkeftin, an azadî an azadî. Her hebin her bijîn.

İlginizi çekebilir