Buldan: Bu iktidar kendi varlığını HDP’nin yokluğuna bağlamış durumda

Partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Gare’yi konuşmaya devam edeceğiz, çok önemli bir kırılma noktası. İktidar olmanın sorumluluğu insanları ölü olarak değil canlı getirmektir. İktidar Gare’de yaptıklarından da yapmadıklarından da sorumludur” dedi.

Buldan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Gare’ye kendi iktidarlarını kurtarmak için gittiler. Gare’den bir müjdeyle dönmeyi umuyorlardı. 13 insanı siyasi hesapları için ne yazık ki feda ettiler. Gare gerçeği budur. Siyasi amaçlarını gerçekleştiremeyince dört koldan HDP’ye saldırmaya başladılar”

“Kendi vatandaşlarının hayatını hiçe sayan bir anlayış bir kez daha görüldü. Gare için neden adım atılmadığı sorusuna iktidar hala yanıt vermedi… Amaçları o insanları kurtarmak olsaydı operasyon olmazdı.”

“HDP kapatılsın korosu, Kürt düşmanlığı devam ediyor… Bu iktidar kendi varlığını HDP’nin yokluğuna bağlamış durumda.”

“Ellerinde fotoğraflar gösteren bakanın (Süleyman Soylu) konuşmasında ‘HDP’li bir kadın milletvekili Gare’ye gitmiş, oradan talimat almış ve tekrar Türkiye’ye dönmüş siyaset yapmaya devam ediyor’ diyor. Bu kuyruklu bir yalandır. Çözüm sürecindeki Kandil’e yaptığımız ziyaretler üzerinden algı yaratma telaşında. Bizim milletvekilimiz Gare’ye niye gitsin? Bizim milletvekilimiz Gare’ye gitmemiştir. O tarihlerde nerede olduğu bellidir. Vekillerimiz Erbil’e zaman zaman gider gelirler, gitme nedenleri Barzani ile görüşme amaçlıdır.”

“Fotoğrafları gösteren bakan, Erdoğan’ın koltuğuna göz dikmiştir. Kendi içinizdeki iktidar savaşını HDP üzerinden yürütmeyin.”

“İyi dinle Soylu… İmralı’da sayın Öcalan ile yaptığımız her görüşme devletin bilgisi dahilindedir. Bu görüşmeler sonucunda Kandil’e gitmemiz de devletin bilgisi dahilindedir.”

“İktidar çözüm sürecini bitirdi diye barış arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz. Demokratik siyasetle, demokratik mücadele ile o toplumsal mutabakatı mutlaka başaracağız.”

/bbc/

İlginizi çekebilir