Bozdağ’dan Tuğluk açıklaması

Katıldığı bir televizyon programında hasta tutuklular ile ilgili düzenleme yapılacağını ileri süren AKP’li Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, demans hastası Aysel Tuğluk’un durumunun da yarın görüşüleceğini söyledi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında gündemi değerlendirdi. Muhalefete dair Millet İttifakı’nın yüzde 50+1 oya ihtiyacının olduğunu söyleyen AKP’li Bakan Bozdağ, “Ben de herkes gibi adayın kim olacağını merak ediyorum. 6’lı masa toplanıyor toplanıyor dağılıyor. Esasında konuştukları fazlaca bir şey yok. Türkiye’de Cumhurbaşkanı seçimi olacak. Yüzde 50 artı 1 oya ihtiyaç var. Ekmeleddin İhsanoğlu, Muharrem İnce aday olduğunda aldıkları oy belli. Çoklu aday oldu 2018’de toplamının aldığı oy belli. Burada herkes şunu görüyor HDP seçmeninin oyu olmadan Millet İttifakı’nın Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma ihtimali milyonda bir var mı yok mu? İstanbul’u, Adana’yı, Mersin’i, Ankara’yı HDP seçmeni oy vermeseydi alırlar mıydı alamazlar mıydı?” dedi.
‘TUĞLUK’UN DURUMUNU GÖRÜŞECEĞİZ’
Üzerinde çalışılan yeni bir yargı paketi hazırlığında olduklarını ileri süren Bozdağ, hasta tutuklu ve hükümlülerin durumuna yönelik de açıklamalarda bulundu. Kendisine demans teşhisi konmasına ve hakkında tahliye kararı bulunmasına rağmen tahliye edilmeyen eski HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un durumunun 16 Eylül’de değerlendirileceğini belirten Bozdağ, “Hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili acaba biz ne yapabiliriz. Şu anda arkadaşlarımız bir çalışma yürütüyor. Henüz öneriler var. Yeni bir düzenleme ihtiyacı olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.
 ‘YARGIYA TALİMAT VERME YETKİM YOK’
 “Hakim ve savcılar da kimi zaman verdikleri kararlarla gündeme geliyor” sorusuna da Bozdağ, “HSK atamaları yaparken belli ilkeler çerçevesinde yapıyor. İstanbul’da birinci sınıf olmuş hakim ve savcılarımız görev yapıyorlar. Liyakatli hakim ve savcılarımız. Bir karar veriliyor tutuklama oluyor tutuklanan kişiye bakarak dosyadaki delile bakmadan siyasi taraftarlığa göre bir değerlendirme yapılıyor. Türkiye’de yaklaşık 23 bin hakim ve savcımız var. 8 milyon dosyanın içerisinde Türkiye’nin tartıştığı karar sayısı yıl boyunca acaba kaç? Benim yargıya talimat verme yetkim yok” yanıtını verdi.
 ‘YÜZ EYLEMDE YAPSALAR KIYMETİ YOK’
Baroların CMK ücretleri için yapacakları eylemin de sorulmasına ilişkin Bozdağ, şunları söyledi: “Avukatların haklarının en üst düzeyde korunması Adalet Bakanı olarak benim birinci vazifem. Avukatlarla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Mevzuata aykırı bir adım atamayız, kimse beklemesin. Bu konuda (CMK ücret tarifesinin iyileştirilmesi) düzenleme yapacağımızı beyan ettik. Bütün artışları gözeterek tarifeyi hazırlayacağız. Bir tane değil yüz tane eylem yapsalar benim açımdan bir kıymeti yok. Avukatları düşünmek zorundayız onların haklarını koruyacağız.”
 SANAL MEDYA DÜZENLEMESİ
Sanal medya düzenlemesine dair de Bozdağ, “Bu yasa önemli bir yasa. Yasa gündemden kalkmadı. Önceki yasama yılının sonunda ekim ayına ertelendiği açıklandı. Parlamento açıldıktan sonra gündemde olacaktır. Meclis açıldığında süreci beraber göreceğiz, düzenleme gündeme gelecek. Sosyal medya üzerinden insanların haysiyetine onuruna bir sürü iftira söyleniyor. Elmalı hakimimizi Türkiye adeta linç etti ama sonunda mahkeme kararını açıkladığında hakimin kararının doğru olduğu ortada iftira olduğu ortaya çıktı. Koca bir ülke müfterileri doğru haklı gördü” ifadelerini kullandı.
Kaynak: MA
İlginizi çekebilir