BM Özel Suriye Temsilcisi: Türkiye’nin saldırılarında siviller zarar görüyor

 Türkiye’nin saldırılarında sivillerin zarar gördüğünü belirten BM Özel Suriye Temsilcisi Geir  Pedersen, Suriye’de yaşanan şiddetin tırmanışa geçtiği kaydederek, tüm tarafları uluslararası hukuka uymaya çağırdı. 

 Birleşmiş Milletler Özel Suriye Temsilcisi Geir O. Pedersen, Suriye’de giderek artan şiddet ortamına dair bir açıklama yaptı. Pedersen, Ankara’da yapılan ve PKK tarafından üstlenilen saldırının ardından, bu saldırıyı gerekçe yapan Türkiye’nin, Kuzey ve Doğu Suriye’de saldırılarını arttırdığını söyledi. Saldırılarda sivil altyapıya ciddi zarar verildiğini söyleyen Pedersen, “Bu saldırıların sivil kayıplara yol açtığı şeklinde endişe verici raporlar olduğunu” sözlerine ekledi.

 Pedersen, ayrıca Humus şehrinde bir askeri akademinin mezuniyet törenine yapılan drone saldırısı konusunda derin endişeler taşıdığını ifade etti. Saldırının arkasında terör örgütlerinin olduğu iddia edilirken, çok sayıda sivil ve çocuğun da aralarında olduğu onlarca kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Pedersen, Homs saldırısının ardından İdlib’e yönelik hükümet güçlerinin topçu ve roket saldırılarının arttığını, sivil kayıpların ve sivil altyapının zarar gördüğünün de rapor edildiğini aktardı.

Pedersen, İdlib olaylarının, kuzeybatı Suriye’de hükümet güçlerinin hava saldırıları ve Güvenlik Konseyi tarafından listelenmiş terör örgütü Hayat Tahrir al-Sham’ın saldırılarına dair daha geniş bir tırmanışın parçası olduğunu belirtti.

Benzer haberler

 TÜM TARAFLARA İHTİYAT ÇAĞRISI

 Pedersen, tüm taraflara en üst düzeyde ihtiyat göstermeleri için acil bir çağrıda bulundu. Bugünkü korkunç sahnelerin, şiddeti hemen tırmandırmamız ve Güvenlik Konseyi kararı 2254 (2015) doğrultusunda terör gruplarına karşı iş birliği yapmaları gerektiğini hatırlattı.

 Pedersen, tüm tarafların uluslararası hukuka ve sivillerin ve sivil altyapının korunmasına dair yükümlülüklerine saygı göstermeleri gerektiğini vurguladı. 

 Son olarak, Pedersen, mevcut durumun sürdürülemez olduğunu ve Güvenlik Konseyi kararı 2254 (2015) doğrultusunda anlamlı bir politik yol izlenmediği sürece, güvenlik durumunun daha da kötüye gideceğinden endişe ettiğini belirtti.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir