BM, İran’daki baskıları arttıran yasanın iptalini istedi

 BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, İran’da kadınlara yönelik baskıları arttıran yeni yasanın iptal edilmesini istedi. 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, İran’da “hapis cezalarını önemli ölçüde arttıran ve zorunlu kıyafet kurallarına uymayan kadın ve kız çocukları için çok ağır para cezaları öngören” yeni yasa tasarısına tepki gösterdi. Shamdasani, tasarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. 

KADIN HAKLARI İYİLEŞMEDİ

Shamdasani, “Bu yasa ne yazık ki öncekinden daha kötü ve Mahsa Amini’nin (Jina Emini) öldürülmesinin yarattığı öfkeye rağmen ne yazık ki pek ilerleme kaydedildiğini görmedik, bu da İran’da kadın hakları konusunda durumun iyileşmediği anlamına geliyor” dedi. 

Benzer haberler

Tam adı “İffet ve tesettür kültürünü teşvik ederek aileyi destekleme tasarısı” olan yasa tasarısının hem baskıcı hem de aşağılayıcı olduğunu belirten Shamdasani, “Kadınlara ve kız çocuklarına ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılmamalıdır. Yetkililer tüm İranlıların haklarına saygı göstermek, korumak ve eşit bir şekilde güvence altına almakla yükümlüdür” ifadelerini kullandı.

İran Parlamentosu yasa tasarısını Çarşamba günü onayladı, ancak yürürlüğe girmesi için hala Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

JİNA EMİNİ’NİN KATLEDİLMESİNİN YILDÖNÜMÜNDE ÇIKARILDI

Parlamentonun tasarıyı kabul etmesi, Jîna Emînî’nin Tahran’da katledilmesinin birinci yıldönümünden 4 gün sonrasına denk geldi. Emini, “başını iyi örtmediği” gerekçesiyle katledilmiş ve ülkede “Jin jiyan azadi” etrafında isyan başlamıştı.

 

/Mezopotamya Ajansı/

İlginizi çekebilir