BM Genel Sekreteri: Gazze’deki durum yeni ve tehlikeli bir seviyeye ulaştı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Hamas’ın Cumartesi günü İsrail’e düzenlediği ve 1200’den fazla kişinin ölümüne ve binlerce kişinin yaralanmasına yol açan saldırıların ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında da 1800 kişinin öldüğünü ve binlerce kişinin de yaralandığını söyledi.
 
Guterres, günlerce süren hava saldırılarının ardından İsrail ordusunun Gazze şehri ve çevresindeki Filistinliler’e bölgenin güneyine gitmeleri uyarısına da değindi.
 
Guterres, “Tüm bölge kuşatma altındayken, bir milyondan fazla insanı, nüfusun yoğun olduğu bir savaş bölgesinden yiyecek, su veya kalacak yerin olmadığı bir yere taşımak son derece tehlikelidir ve bazı durumlarda kesinlikle mümkün değildir” dedi.
 
BM Genel Sekreteri, “Gazze’nin güneyindeki hastanelerin kapasitesi zaten dolu olduğundan kuzeyden gelen binlerce yeni hastayı kabul edemeyecekler” diye ekledi.
 
Sağlık sisteminin çökmenin eşiğinde olduğunu dile getiren Guterres, “Morglar dolup taşıyor, 11 sağlık personeli görev başındayken öldürüldü. Son birkaç günde sağlık tesislerine 34 saldırı düzenlendi” dedi.
Benzer haberler
 
Altyapının hasar görmesi ve pompalara ve arıtma tesislerine güç sağlayacak elektriğin olmaması nedeniyle tüm bölgenin su kriziyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Guterres, “Birleşmiş Milletler personelimiz ve ortaklarımız Gazze halkını desteklemek için 24 saat çalışıyor” diye konuştu.
 
BM Genel Sekreteri, “Sayıları her geçen gün artan, hayatını kaybeden meslektaşlarımız için yas tutuyoruz” dedi.
 
“Savaşların bile kuralları vardır”
 
Bölgedeki liderlerle sürekli temas halinde olduğunu dile getiren Guterres, “Batı Şeria’da ya da bölgenin başka yerlerinde, özellikle de Lübnan’ın güneyinde, acıları azaltmanın ve tehlikeli gerilimin daha da artmasını önlemenin yollarına odaklandım” değerlendirmesinde bulundu.
 
/voa/
İlginizi çekebilir