BM: Batı Darfur’da en az 87 kişinin gömüldüğü toplu mezar bulundu

Birleşmiş Milletler, Sudan’ın Batı Darfur bölgesinde en az 87 kişinin cesedinin yer aldığı toplu mezar bulunduğunu ve ölümlerden Hızlı Destek Güçleri’nin (HDG) sorumlu olduğuna dair güvenilir bilgiye sahip olduğunu bildirdi.

Birlemiş Milletler insan hakları ofisinden yapılan açıklamada, yerel halkın, aralarında kadın ve çocukların da olduğu cesetleri El Geneina kasabası yakınlarında açık bir alana gömmeye zorlandığı belirtildi.

Açıklamada, yerel yönetici Hamis Ebubekir’in öldürülmesinin ardından HDG ve ona bağlı milisler tarafından başlatılan şiddet dalgasında çok sayıda kişinin öldürüldüğü bazılarının da tedavi edilmeyen yaraları sonucu hayatını kaybettiği vurgulandı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk sivillerin ve çatışmada yer almayan kişilerin öldürülmesini ve ölülere uygulanan muameleyi en şiddetli şekilde kınadığını belirtti.

Benzer haberler

Türk kapsamlı bir soruşturma açılması çağrısında bulundu. Öldürülenler arasında etnik Masalitler olduğu düşünülürken oranı konusunda belirsizlik sürüyor.

Sudan’da Hızlı Destek Güçleri ve ordu arasında patlak veren çatışmalar sonrası etnik tabanlı şiddet olayları da artış göstermişti.

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri arasında uzlaşı bulunması için yapılan girişimler sonuçsuz kalırken, birkaç kez ateşkes ilan edilmesine karşın çatışmalar da sürüyor.

/ euronews/

İlginizi çekebilir